V Litomyšli uspořádali v rámci Dne architektury výstavu děl architekta Josefa Pleskota

Zvonec v domě U Rytířů odstartoval Den architektury. Ten sice připadá až na začátek dalšího týdne, ale v Litomyšli si ho připomínají už tento víkend výstavou Josefa Pleskota.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek v Litomyšli | Foto: Tereza Brázdová

Podle kurátora Pavla Brunclíka je důvodem několik staveb, které architekt pro Litomyšl postavil.

„Ty největší, to je rekonstrukce zámeckého pivovaru, nově otevřené zámecké návrší anebo zrekonstruované regionální muzeum v Litomyšli. Ale jsou to i další bytové domy a rodinný dům. A potom mám zvlášť těsný vztah k velice nenápadné civilizační intervenci, kdy krásně, velmi skromnými, komorními prostředky prosvětlili nábřeží malé řeky Loučné,“ řekl kurátor.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výstavě architekta Josefa Pleskota v Litomyšli zjišťovala více redaktorka ČRo Naďa Kubínková

Už na konci minulého století se o Pleskotovi mluvilo jako o jednom z našich nejvlivnějších architektů. Podle jeho projektů se postavilo hodně domů a on za ně dostal hodně cen. Tu poslední, Architekt roku, převzal před 14 dny.

Jeho práce najdete téměř všude, Litomyšl má ale velmi rád a jezdí do města často. „Sídlí tady zvláštní genius loci, který se tady usadil v 11. století, přetrval středověk i dobu nového věku,“ řekl architekt.

I obyvatelé Litomyšle jeho stavby vnímají, ale každý samozřejmě jinak. Někteří si myslí, že taková architektura k Litomyšli patří a jsou příznivci skloubení staré a nové architektury. Názory jsou ale i negativní.

V padesátce českých měst pokračují o víkendu akce ke Dni architektury, který každoročně připadá na první říjnové pondělí. Návštěvníky čekají diskuze s architekty, hudební koncerty nebo workshopy. Organizátoři chtějí v lidech hlavně vzbudit zájem o místo, kde žijí. Proto jsou součástí celého festivalu například i výpravy s architekty do zajímavých budov a objektů. A to zcela zdarma.

„Popravdě řečeno, jak jsem z Litomyšle, tak jsem konzervativní a bude mi trvat, než si zvyknu na to zámecké návrší. A přístavek v barokní budově muzea je taky šok,“ vysvětlila obyvatelka města.

„Nejvíc apeluji vždy na to, aby se architektura stala skutečně denní součástí života. Už jsme hodně času proflákli, je potřeba se dál na to zaměřovat. Architektura nejsou jen krásné domy, to je udržovaná krajina, příroda, cesty, které spojují různá osídlení mezi sebou, to je spojení České republiky se západní Evropou,“ popsal Josef Pleskot.

„To všechno je architektura, tam se musí soustředit pozornost, obecně plánování v tomhle smyslu se musí podporovat a vzkřísit, protože výkony jsme měli zatím chabé,“ dodal.

Svátek architektury ale dneškem nekončí, už večer se koná akce Pivo s architekty v zámecké jízdárně a v neděli je od jedné hodiny připravený další program, například procházka městem nebo beseda se sochařem Olbramem Zoubkem.

Naďa Kubínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme