V Litvínově ošetří letos v zimě ekologickým posypem více chodníků

Ekologický posyp na chodníky letos v Litvínově využijí ve větší míře než loni. Město ho během loňské zimy vyzkoušelo na jednom chodníku v zámeckém parku. Materiál je šetrný ke psím tlapkám, obuvi i oděvům a slouží částečně i jako hnojivo. Letos jím budou posypané všechny chodníky v litvínovských parcích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Posypový materiál připravený k použití

Posypový materiál připravený k použití | Foto: Hynek Bulíř

Sůl v ulicích způsobuje problémy třeba psům. „Ona v tom vůbec nechce chodit. Musíme ji přenést tam, kde není sůl. Vždycky jsme s ním museli zalézt do sněhu, aby si tu sůl otřel. Přijdou domů, lehnou si a začnou olizovat packy. Oni trpí na ty polštářky, to musíte mazat Indulonou, aby jim to nepraskalo,“ popisují zkušenosti s prosoleným chodníkem v zimních měsících majitelé psů v Litvínově.

Právě tady během loňské zimy zkoušeli na chodníku v zámecké zahradě nový, ekologický posyp - takzvaný Ekogerit. Na rozdíl od posypové soli nedráždí psí tlapky, nezanechává stopy na botách a oděvech a na záhonech působí částečně jako hnojivo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čím se budou sypat litvínovské chodníky během letošní zimy, zjišťoval reportér Jan Beneš

Letos v lednu místostarosta Litvínova za Severočechy Karel Linhart slíbil, že po zimě nový posypový materiál vyhodnotí. A město se rozhodne, jestli bude netradičním materiálem sypat většinu chodníků. A čím tedy budou letos v zimě sypány?

„Popravdě jsme neměli dostatek času, abychom to vyhodnotili jak z pohledu funkčnosti, tak z pohledu ekonomiky. Takže jsme se rozhodli, že v té záležitosti budeme pokračovat,“ říká Linhart a pokračuje:

„Technické služby dostaly příkaz nakoupit další várku Ekogritu a my jsme připraveni tento materiál používat především v parcích, které v Litvínově máme, tedy v Zámeckém parku, Vojtových sadech, Pilařském rybníku a podobně.“

Nový posyp se objeví na více místech

Litvínov tedy nebude materiálem šetrným ke psům a životnímu prostředí sypat celé město, oproti loňskému roku se ale nový posyp objeví na více místech. To vítá i Radka Slížová ze spolku Etiam, který sdružuje majitele psů a který návrh na šetrnější posyp loni na litvínovskou radnici přinesl.

„Nám je svým způsobem líto, že letošní zima zase nebude plošně pokryta ekologickým zimním posypem, nicméně alespoň něco se v tomto událo. Pokrok je, že to město nehodilo za hlavu, že se tím i dále zabývá, my budeme věřit, že naše myšlenka stejně nakonec bude dobrá pro ta zvířata,“ doufá.

Ekologický posyp je ale o něco dražší než posypová sůl a navíc ho musí město na jaře z chodníků odstranit. Hlavní roli v rozhodování o plošném využívání Ekogritu budou proto mít celkové náklady. Podle Radky Slížové by ale cena rozhodovat neměla.

„Prioritní je vliv na životní prostředí, člověka, vliv na vodu, vliv na zvířata. Ta klasická sůl je vlastně je chemická a narušuje zeleň a narušuje vodu. Cena oproti životnímu prostředí by neměla hrát roli,“ tvrdí.

V téměř 30tisícovém Litvínově je nahlášeno přes tři tisíce psů. Jestli se jejich majitelé dočkají šetrného zimního posypu, bude snad už skutečně jasné na jaře příštího roku.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme