V Litvínově zkoušejí k přírodě a psům šetrný posyp na chodníky

Posypová sůl, kterou většina měst používá k ošetření namrzlých nebo zasněžených chodníků, škodí tlapkám psů, odtéká do kanalizace a do řek a může mít za následek i devastaci zeleně. Občanské sdružení Etiam v Litvínově proto požádalo počátkem tohoto roku tamní radnici, aby začala chodníky sypat šetrnějším materiálem. Litvínovská radnice tak zkouší pálený jíl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sníh ve městě | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

„To je jako když vezmete vaše boty, on má tlapky, ty jsou živé. Pro něj je to daleko horší. Pokožka se dá ošetřit, ale je to náročnější,“ vysvětluje vliv posypové soli na psí tlapky Štefan Horský z psího útulku v Litvínově.

Právě pálení psích tlapek zapříčiněné solením chodníků bylo jedním z důvodů, proč občanské sdružení Etiam oslovilo radnici v Litvínově.

„Požadavek, aby se nesolily chodníky, hlavně kvůli pejskům, jsme dávali na město počátkem letošního roku. Rada to promptně projednala a přišla s návrhem, že vyzkouší tento Ekogrit. Zatím ho zkouší v zámeckém parku a od příští zimy ho bude používat po celém městě,“ popisuje sled událostí Radka Slížová z občanského sdružení Etiam.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč se Litvínov rozhodl vyzkoušet nový posypový materiál zjišťoval redaktor Jan Beneš

Výhodou páleného jílu, nebo-li Ekogritu je, že velmi lehký. Při posypu namrzlého chodníku granule zdrsní povrch a zabrání uklouznutí. Když led přes den roztaje, granule z chodníku nezmizí a večer, když chodník opět namrzne, granule díky své nízké hmotnosti voda vytlačí na povrch a opět zabraňují uklouznutí.

„Je to posypový materiál, čistě ekologický z páleného jílu, který na rozdíl od posypové soli nedráždí psům tlapičky, nezanechává bílé stopy na obuvi lidí, neničí karoserie u aut, neničí podezdívky u domů. A hlavně neničí životní prostředí, neničí vodu, rostliny, vegetaci, která ve městě je,“ doplňuje Slížová.

Rčení, že nic není zadarmo, ale platí i v případě šetrného posypu. Jeho cena je o několik haléřů na kilogram vyšší než u posypové soli. Město navíc bude muset na jaře ručně nebo mechanicky granulát z páleného jílu odklízet. I přesto je ale radnice v Litvínově připravena celoplošné využití Ekogritu projednat na základě letošní zkoušky.

„Budeme monitorovat v tomto kalendářním období, jak nám to dovolí klimatické podmínky. Potom bude zpracován materiál do rady města k vyhodnocení. Za zmínku určitě stojí, že tento posypový materiál je nepatrně dražší ve srovnání s posypovou solí,“ konstatuje místostarosta Litvínova za Severočechy.cz Karel Linhart.

S páleným jílem jako posypovým materiálem mají dobrou zkušenost například v Liberci, Hradci Králové nebo ve Zlíně. Jestli budou tento materiál používat i technické služby v Litvínově, bude jasné až po skončení zimy.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme