V lokalitě Kraví Hora začne průzkum kvůli úložišti jaderného odpadu

Na rozhraní Jihomoravského kraje a Vysočiny začne průzkum, který má zjistit, jestli tam v budoucnu může být úložiště jaderného odpadu. Lokalitu Kraví Hora prověří závod Geam státního podniku Diamo. Jeho zástupci ve čtvrtek představili průzkum v Drahoníně, jedné z jihomoravských obcí, do jejíhož katastru vytipovaná lokalita spadá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupci Diama diskutují s obyvateli Drahonína o úložišti jaderného odpadu | Foto: Michal Záboj

Názory na zahájení geologické prověrky se v obci rozcházejí. Nedávno to také potvrdila anketa, která vyzněla o pár hlasů lépe pro zahájení průzkumu. Část obyvatel se ale obává, že průzkum rovná se definitivní stavba úložiště.

„Pořád akorát bavit se o průzkumech, to je sice prima, jo, mně by to taky nevadilo, že porýháte desetkrát tady pole, ale ono toto je A, za ním hned následuje B a to je ten problém,“ prohašuje jedna z účastnic setkání a dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

Debatu o jaderném úložišti sledoval v Drahoníně reportér Michal Záboj

„A mě na tom nejvíc rozčiluje to, že vy začínáte A, když lidi vám říkají, anebo řeknou třeba, že nechtějí to B a vy to nehodláte respektovat, to mi na tom celým postupu vadí nejvíc, ačkoliv to stát do této doby tvrdil.“

Na setkání nakonec dorazilo patnáct lidí včetně zastupitelů, tedy jen hrstka z více než stovky obyvatel. Vedení obce už se zahájením průzkumu na svém katastru, který ročně do její kasy přinese přes jeden a půl milionu korun, souhlasila. Nezávislý starosta Drahonína Jiří Kotas by nebyl ani proti samotnému úložišti.

„Sám za sebe si myslím, že to přece musí být tak bezpečně udělané, nebo toto si nikdo nedovolí dát něco pod zem, nebo někam uložit, kde to nebude bezpečný. Já si myslím, že stát nemůže přece takhle ty lidi úplně hodit přes palubu a říct, jo, tak tady se nám líbí toto nebo toto, tak to tady necháme,“ vysvětluje.

Průzkum potrvá několik let

Závod Geam státního podniku Diamo, který v nedaleké Dolní Rožínce provozuje uranový důl, v nejbližší době podá žádost na ministerstvo životního prostředí o zahájení geologického průzkumu. Prověrka území bude trvat několik let.

Pokud se ukáže Kraví Hora jako vhodná, neznamená to prý, že se tam nakonec úložiště jaderného odpadu i postaví. „V žádném případě. Nejdřív je otázka geologického průzkumu, zda prostředí je či není vhodné pro tento záměr,“ tvrdí náměstek ředitele závodu Geam Josef Lazárek a doplňuje:

„Ona je to dlouhá etapa, dlouhý proces i rozhodovaní a pak následuje, kdybych připustil, že geologie, průzkum prokáže vhodnost toho geologického prostředí, tak pak nastává etapa, kde rozhodně obce jsou nevyloučitelným a rozhodujícím elementem, momentem pro stanovování tohoto velkého, rozsáhlého investičního záměru.“

V České republice je zatím vytipováno sedm lokalit pro úložiště jaderného odpadu, které by mělo být připraveno v příštích padesáti letech. Kraví Hora, která zasahuje do katastru dalších šesti obcí, bude nejspíš první, kde začne geologický průzkum.

Michal Záboj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme