V Lounech se vyvalila část hradeb. Město shání peníze na opravu i zabezpečení dalších částí

Louny řeší problémy s městskými hradbami. Část zdi se vyvalila a podle statiků může k něčemu podobnému dojít i na dalších místech. Příčinou zřícení zdi je zřejmě vlhkost. Město by chtělo problém vyřešit s pomocí dotace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Louny, vyvalená část zdi městských hradeb (výřez) | Foto: Jan Beneš

„Obáváme se, že to bude větší problém,“ poznamenala vedoucí odboru správy majetku radnice v Lounech Blanka Sunkovská.

Podle ní se voda dostává za zeď i do jejích základů. A netýká se to jen jednoho, ale hned třech míst.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech s hradební zdí v Lounech natáčel redaktor Jan Beneš

Konkrétní příčinu zatím město nezná. Podle Sunkovské to může být třeba porucha na vodovodu či kanalizaci. „Popřípadě to může být špatně odvedená povrchová voda,“ doplnila.

I když případné další sesuvy hradeb neohrožují lidská obydlí ani majetek, město jim chce zabránit. Postupovat musí rychle. Louny uvažují, že požádají o peníze z havarijních fondů na opravu památek.

Podle historika z lounského okresního archivu Jana Mareše docházelo k prosakování vody a následnému zřícení hradebních zdí už v minulosti a lze je očekávat i dál.

„Konkrétně tenhle kus, který pochází zřejmě z přelomu 15. a 16. století, čili je to vnější hradební okruh, má takovou zvláštnost, která podmiňuje i problémy se statikou. Ta hradba je zevnitř, z vnitřní strany města zasypaná valem, čili to není zeď stojící osamoceně, ale je to vlastně jakási tarasní zeď zakrytá zeminou,“ uvedl Mareš.

Kvůli nestabilnímu podloží, na kterém město stojí, a kvůli netradičnímu postavení hradeb jsou podle Jana Mareše jen dva způsoby, jak se sesuvům bránit.

„Kvalitní kanalizace a její pravidelná kontrola. Samozřejmě v případě, že se objeví statická porucha, tak její okamžitá náprava. Jiná obrana, si myslím, asi není,“ doplnil Mareš.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme