V lovosické Lovochemii se zatím daří udržet funkční protipovodňovou hráz

Starosty obcí na Litoměřicku ráno znepokojila zpráva o protržení protipovodňové hráze v lovosické Lovochemii. Informace, která zazněla na setkání krizového štábu v Litoměřicích, se nakonec ukázala jako nepřesná. Hráz sice prosakovala, nicméně odolala, a podle generálního ředitele je teď Lovochemie z nejhoršího venku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči zkontrolovali hráz podniku Lovochemie v Lovosicích, zprávu o protržení hráze vyvrátili

Hasiči zkontrolovali hráz podniku Lovochemie v Lovosicích, zprávu o protržení hráze vyvrátili | Foto: HZS Ústeckého kraje, Pavel Pech

Povodeň areál chemičky nezasáhla, voda z Labe ale na jednom místě podemlela protipovodňovou stěnu a vniká do areálu.

„Protipovodňová hráz se neprotrhla. Stala se pouze ta věc, že na jednom místě pod hrází podchází značné množství vody,“ upřesnil generální ředitel chemičky Lovochemie Petr Cingr.

Díky rychlému zásahu hasičů, kteří začali odčerpávat vodu, byla odvrácena hrozba zalití areálu chemičky i dvou obcí v bezprostřední blízkosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Jan Beneš zjišťoval, co se děje v areálu chemičky Lovochemie

Během dne se spekulovalo například o tom, že se celý areál zatopí, aby se protipovodňová stěna zachránila před protržením. Po konzultaci s Povodím Labe a s projektanty se k tomu ale chemička nechystá.

„Neuvažujeme o tom, ta zeď je úplně funkční. Průsaky, které jsou logické, protože ta zeď je samozřejmě několik kilometrů dlouhá, stíháme odčerpávat instalovanými čerpadly, takže není nejmenší důvod uvažovat o řízeném zatopení areálu,“ potvrdil generální ředitel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Generální ředitel Lovochemie Petr Cingr přiblížil aktuální situaci

Areál Lovochemie je podle něj každopádně zabezpečen tak, aby neunikly chemikálie. Možnou ekologickou havárii vyloučil.

„V minulých čtyřech dnech, od neděle, jsme zahájili odstavování všech jednotek, které provozujeme my nebo jiné firmy zde v areálu, a odvezli jsme všechny nebezpečné látky mimo areál nebo je umístili do takové výšky, aby přežily i vodu roku 2002, které bychom neměli v žádném případě docílit. Veškerá zařízení jsou zabezpečena proti úniku a jsou i demontována zařízení, která by mohla být trvale poškozena,“ ubezpečil Petr Cingr.

POVODNĚ ONLINE: Počet evakuovaných přesáhl 19 tisíc, Labe zaplavilo Střekov a dál stoupá

Číst článek

Protipovodňová opatření v lovosické chemičce pochválil při dnešní návštěvě i premiér Petr Nečas: „Je evidentní, že tato ochranná zařízení splnila svůj účel a že tedy budování těchto protipovodňových zařízení má smysl. Já považuji také za velmi důležité, že jsem dostal informace od vedení firmy, že bylo postupováno skutečně nesmírně zodpovědně.“

Hasiči budou odčerpávat vodu a držet všemi silami protipovodňovou stěnu chemičky, než voda z Labe opadne, odhadem asi pět dní.

Martin Drtina, Jan Beneš, Veronika Sedláčková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme