V Lubenci u Podbořan netrpělivě čekají na obchvat. Stavět se má příští rok

Nedostavěná rychlostní silnice R6 je problémem tří krajů - Ústeckého, Karlovarského a Středočeského. V posledních měsících se situace výrazně lepší. U Lubence už část rychlostní komunikace vzniká a příští rok by se mohlo stavět i jinde. V Lubenci u Podbořan lidé na stavbu obchvatu netrpělivě čekají. Někteří z nich ale říkají, že nová silnice může být pro malou vesnici i pohromou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silnice R6 vede přímo centrem Lubence | Foto: Obecní úřad Lubenec

„Problém byl, když se vozila ta kvanta zeminy, tady byla na silnici vrstva bláta. S čistým autem se tady za mokra prakticky nedalo jet,“ říká Václav Můr, který žije na pomezí Karlovarského a Ústeckého kraje.

„Taky si myslím, že silnice, po kterých tu zeminu vozili, na takovou zátěž nebyly stavěné a že jsou celkem dost zdevastované.“

Útrapy související s blízkou výstavbou nové silnice R6 zná pan Václav velice dobře a na plánované budování obchvatu má svůj názor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nedostavěná rychlostní silnice R6 je problémem tří krajů. V Lubenci u Podbořan natáčel reportér Zdeněk Trnka

„Podle mého názoru tady bude mrtvo, až tady bude obchvat. Samozřejmě tady bude klid, to je jedna věc. Druhá věc je, že se tady už prostě neuživí obchody, neuživí se tady nic – bude to takové všelijaké,“ domnívá se pan Václav. Jeho názor není v Lubenci vůbec ojedinělý.

Umělecký sklenář Richard Kanta říká, že jemu chystaný obchvat nevadí, ale obává se, že pro Lubenec to velký přínos nebude. Zmiňuje příklad nedalekých Libkovic, kde před otevřením obchvatu fungovalo kino, kulturní dům i benzínka. „Postupně to upadalo a dneska je tam 40 stálých obyvatel a zachraňují to chalupáři,“ vysvětluje pan Kanta.

V blízkosti Lubence se v současné době dokončuje nový úsek rychlostní silnice R6. Příští rok by na něj měla navázat stavba silničního obchvatu za více než 20 miliard korun.

Jenže u Lubence se obchvat stavět bude. „Chtěli bychom v příštím roce určitě zahájit tři stavby: Lubenec obchvat, Řevničov obchvat a Nové Strašecí – Řevničov,“ slíbil ministr dopravy Dan Ťok. V Lubenci už tomu podle starosty Jiřího Chaloupeckého pomalu začínají věřit.

„Určitě je to zásluhou toho, jak se schází skupina starostů na trase Karlovy Vary – Praha. V současné době nám pomáhají i naši senátoři a poslanci, abychom to tlačili co nejvíc dopředu,“ říká starosta.

Kdysi se říkalo, že Lubenec má trochu smůlu, protože leží na pomezí tří krajů – Ústeckého, Karlovarského a Středočeského. A jako svůj hendikep to v Lubenci stále vnímají.

„Určitě je to nevýhoda, protože skoro bych řekl, že v Ústí ani neví, kde Lubenec je. Lidé si tady z toho už dělají srandu, že jsme vlastně apendix Ústeckého kraje, a asi to platí doslova,“ dodává starosta Chaloupecký.

Faktem zůstává, že počty automobilů projíždějících centrem Lubence rok od roku stoupají. Po frekventované silnici první třídy na trase Karlovy Vary – Praha denně projedou tisíce aut.

Zdeněk Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme