V Lysé nad Labem si až do neděle přijdou na své příznivci zahradnictví a zemědělství

Výstaviště v Lysé nad Labem na Nymbursku připomíná rozkvetlou jarní zahradu. Až do neděle si tu dávají dostaveníčko příznivci zahradničení a zemědělství. Ti se do středočeského města sjíždějí každoročně na jarní výstavy Zemědělec a také Jaro s koňmi. Největším lákadlem jsou už tradičně velké zahradnické trhy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozkvetlé květiny na výstavě v Lysé nad Labem je možné si zakoupit | Foto: Michal Trnka

„Vždycky dostávám takovou sílu, když poprvé vrazím ruce do hlíny,“ říká úvodem Jitka Šulcová, která si na výstavišti v Lysé nad Labem nenechá ujít jedinou výstavu.

Jarní Zemědělec je pro předsedkyni zdejšího zahrádkářského svazu a vášnivou pěstitelku všeho možného signálem, že nikdy nekončící práce na záhonku je na spadnutí.

„Každý zahrádkář má svoje specifické plodiny, které dělá. Doménou mojí zahrádky jsou kytky - kaly a lilie, ty mám strašně ráda. Něco málo zeleniny a potom další dominanta, melouny. Vloni jsem vypěstovala přes 200 kilo melounů,“ pochlubila se Jitka Šulcová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do Lysé nad Labem vyrazil i s mikrofonem Českého rozhlasu Region reportér Michal Trnka

Manželé Vladimír a Jaroslava z Poděbrad si na výstavu přijeli vybrat semínka, která, jak doufají, nezůstanou dlouho ukrytá v sáčku.

„Co se týče kořenové zeleniny, tak veškerou, potom přijdou rajčata, okurky a hlavně brambory. Od nových do nových, jak říkám, jsme samozásobitelé,“ vypočítává pan Vladimír.

To, že se lidé zpátky vracejí k domácím výpěstkům, může potvrdit i spolumajitelka známého semenářství Ludmila Dušková. Na výstavě Zemědělec se s ní můžete potkat v jednom ze zdejších prodejních stánků. Prozradí vám třeba to, že k zahrádkářským hitům posledních dvou let patří zejména dýně a cukety.

„Zájem o pěstování dýní je veliký, už proto, že jsou to obrovské rostliny, vždycky se dočkáme nějaké úrody a navíc se dají vynikajícím způsobem zpracovat a skladovat, což je velká výhoda. Co se týče cuket, ještě před několika roky jsme měli třeba jenom jednu odrůdu, teď už máme odrůdy zelené, proužkované a žluté. Já bych se vůbec nebála doporučit všem, aby se pustili do pěstování cukety, protože to je zelenina, která se dá zase zpracovat na všechny možné způsoby, od omáček až po výrobu nejrůznějších salátů,“ vysvětluje Ludmila Dušková.

Studenti vytvářejí květinovou výzdobu před zraky návštěvníků | Foto: Michal Trnka

Jedním dechem dodává, že největší zájem mají v těchto dnech zahrádkáři o semínka okurek. „Okurky pěstuje kde kdo, je to zelenina, která je vůbec pro Čechy velmi zajímavou plodinou, protože se nejen nakládá, ale konzumuje se v obrovských kvantech za syrova. Tady bych doporučila, co se týká nakládaček, něco z novinek. Vůbec bych se nebála doporučit třeba odrůdu Yvona, která je určená přímo pro výrobu rychlokvašek, potom Šarlota, co je okurka nakládačka, která vytváří fantastické krátké plody, nehořké.“

Milovníky koní čekají ukázky plemen

Výstava Zemědělec je také pastvou pro oči. Součástí je totiž tradiční floristická soutěž studentů zahradnických škol a odborných učilišť Polabský motýl. Soutěžící vytvořili před zraky návštěvníků a předních českých floristů několik květinových aranžmá.

Letošním tématem byla Jarní inspirace. S tímto úkolem si nejlépe poradili studenti mělnické Zahradnické akademie. Jejich květinová výzdoba se nedala přehlédnout.

Souběžně s jarním Zemědělcem se koná také oblíbená výstava Jaro s koňmi. Pro chovatele i příznivce těchto zvířat jsou připraveny třeba ukázky jednotlivých plemen.

Obě výstavy hostí Lysá nad Labem do neděle. Otevřeno je každý den od 9 do 17 hodin.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme