V malých obcích na Vysočině chybí praktičtí lékaři, není to pro ně finančně zajímavé

Malá města a vesnice na Vysočině mají problém sehnat lékaře. Už více než rok se o to zoufale pokouší třeba v Opatově na Třebíčsku. Poslední lékař jim totiž odešel do důchodu a od té doby jsou bezradní. Podobně je na tom také nedaleká Želetava, kde praktický lékař zemřel a nepodařilo se za něj najít náhradu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ordinace | Foto: Jana Káninská

Lidé z malých obcí mnohdy musejí dojíždět za lékařem i více než 20 kilometrů. „Musím teď jet až do Třebíče k doktorovi. Zrovna jsem tam pozvaný,“ říká 77letý Emil Čurda, který se autem vydává na více než dvacetikilometrovou cestu.

„Od narození tady byl doktor pořád, různí doktoři, je tady pěkná budova,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Malá městečka a vesnice na Vysočině nemohou sehnat lékaře. Už více než rok shání lékaře Opatov na Třebíčsku. Natáčel tam redaktor Radiožurnálu Michal Malý.

Poprvé po více než 80 letech je Opatov bez lékaře. Obvod s tisícem pacientů není zkrátka pro praktiky zajímavý. Radiožurnálu to potvrzuje i lékař z nedaleké Nové Říše Oldřich Nosek.

„Aby ambulance mohla nějakým způsobem fungovat, je potřeba nějakých 1500 až dva tisíce pacientů. Protože náklady jsou dneska poměrně vysoké. Ať už je to sestřička či veškeré materiálové náklady,“ vysvětluje.

Na lékaře nezabírají ani různé pobídky od obce. Nezávislá starostka Opatova Lenka Štočková už nabízela lékařům kdeco, aby je do obce nalákala.

„Tady u nás jsme schopni nabídnout tři ordinace o velikosti 65 metrů čtverečních, které jsou nově zrekonstruované. A pokud by byl zájem, tak i třípokojový byt pro lékaře,“ upozorňuje.

Podobné problémy má také nedaleká Želetava. Také tam lidé mnohdy musejí dojíždět za lékařem i více než 20 kilometrů.

"No je to špatné, protože ti starší lidé musí dojíždět a nahánět si někoho jiného. Je to blbé. Buďto jezdí někam do Brtničky nebo do Kněžic nebo musí na Třebíč. Ono to není až tak daleko, ale pro straší lidi určitě,“ řekla Radiožurnálu obyvatelka Želetavy Ivana Věžníková.

Michal Malý, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme