V Mladé Boleslavi se otevřelo návštěvníkům letecké muzeum

Nové letecké muzeum v Česku přivítalo v neděli odpoledne první návštěvníky přeletem bojového letounu, seskokem parašutisty a 25 stroji ve vzduchu i na zemi. Mladoboleslavská stavba za více než 170 milionů korun nese jméno prvorepublikového konstruktéra Metoděje Vlacha. Středočeský kraj muzeum otevřel návštěvníkům v Den letectví a kosmonautiky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní otevření leteckého muzea doprovodil seskok parašutisty s českou vlajkou.

Slavnostní otevření leteckého muzea doprovodil seskok parašutisty s českou vlajkou. | Zdroj: ČTK

Muzeum fanouškům nabízí nevšední pohled do historie letectví z období první republiky až po druhou světovou válku.

„Tato nová generace zvyklá na počítačové hry bude mít největší radost ze simulátorů," odhadl pro ČTK vedoucí muzea Vladimír Handlík.

Kromě simulátorů napodobujících let, stav přetížení a seskok padákem představí muzeum i dobové plakáty a 25 letadel.

Mezi ně patří například německá stíhačka z 1. světové války, americké sportovní letadlo z 30. let nebo jedno z nejslavnějších českých sportovních cvičných strojů Trenér.

Historická letadla by se měla veřejnosti představovat pravidelně třeba každý měsíc i ve vzduchu. „Chceme, aby se sem lidé vraceli," vysvětlil Handlík.

Jméno po českém letci

Muzeum je pojmenováno po prvorepublikovém konstruktérovi, aviatikovi a cestovateli Metoději Vlachovi. Jako první Čech letěl strojem vlastní konstrukce vyrobeným z místních materiálů. Poháněl ho automobilový motor.

Replika jeho letadla, které postavil v Mladé Boleslavi v roce 1912, je v hangáru rovněž k vidění.

Na slavnostní otevření muzea přišli i Vlachovi příbuzní - vnučka Marie Kroutilová a vnuk Zdeněk Vlach. Považují ho za obrovskou poctu dědečkovu odkazu.

„Musíme k technice více připoutat a přilákat mladé lidi," řekl ČTK při otevření předseda vlády Bohuslav Sobotka. Právě moderní muzea a expozice pomáhají podle něj k tomu, aby se nastartoval zájem nejmladší generace o technické obory.

Zmatky kolem financování

Jestli se muzeum vůbec postaví, nebylo dlouho jasné. Vedení kraje za éry hejtmana Davida Ratha chtělo stavbu zaplatit z evropské dotace. Projekt ji ale nedostal, kraj proto uvažoval, že budovu prodá.

Loni v létě ale muzeum dostavěl za vlastní peníze. Případ vyšetřovala i policie, ale nakonec kauzu odložila. Dotace dostal kraj jen na vybavení interiérů za 15 milionů korun.

Objekt za 170 milionů korun se stal největším českým leteckým muzeem a také Stavbou roku 2014. Jeho součástí je vyhlídková věž, přednáškový sál, restaurace a klubovna s knihovnou.

Náklady na provoz se mají pohybovat mezi dvěma až čtyřmi miliony korun ročně a kraj doufá, že většinu pokryje ze vstupného.

Základní vstupné bude stát sto korun. „To znamená, že z ekonomické stránky bychom potřebovali asi 20 až 30 tisíc návštěvníků ročně," řekl ČTK krajský radní pro kulturu Zdeněk Štefek. Podle něj by však roční návštěvnost mohla přesahovat i 50 tisíc lidí.

ČTK, Věra Hájková, Radek Duchoň, Marie Horňáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme