V Mladé Boleslavi vrcholí mistrovství republiky v požárním sportu

Ještě dnes a zítra se bude na městském stadionu v Mladé Boleslavi konat mistrovství České republiky v požárním sportu. Začalo už včera atraktivní disciplínou – výstupem na cvičnou věž. Dvaačtyřicátý ročník soutěže letos hostí Středočeský kraj. V Mladé Boleslavi se mistrovství už jednou konalo a to v roce 1982.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Jihlavě bojovali hasiči o pohár primátora. | Foto: Lucie Maxová

S časem pod dvacet vteřin dokážou hasiči uběhnout s devítikilovým žebříkem 30 metrů, zavěšovat ho do jednotlivých pater, a tak vylézt až do čtvrtého podlaží cvičné věže. Nejlepší z nich to zvládnou pod 14 vteřin. Právě výstup na cvičnou věž je jednou ze základních disciplín požárního sportu.

„Hasiči se původně do vyšších pater dostávali pomocí hákových žebříků, když nebyla výšková technika. Tento sport vlastně vznikl proto, aby se naučili žebřík ovládat,“ vysvětluje odborník na požární sport Antonín Minarský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž ze soutěže hasičů připravila redaktorka Českého rozhlasu Alena Rokosová.

Letošní už 42. mistrovství České republiky v požárním sportu hostí Středočeský kraj a mezi patnácti týmy profesionálních hasičů je i středočeský tým.

Podle Pavla Říhy z územního odboru Kutná Hora se závodníci poctivě připravují už několik let. Od té doby, co věděli, že letos budou závodit doma, se prý ale připravovali ještě intenzivněji.

„Je to tradiční sestava, protože požární sport není věc, která se dá naučit za rok. Popularita mezi hasiči není taková, jak si mnozí myslí. Samozřejmě bychom byli rádi omladili tým, ale bohužel. Mladých hasičů, kteří by měli zájem makat a dělat požární sport, je už málo,“ stěžuje si Říha.

Nezávodí ale jen profesionální hasiči, podle Josefa Nitry, mluvčího Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, se soutěže účastní dalších 17 týmů dobrovolných hasičů a 17 týmů dobrovolných hasiček.

Mistrovství potrvá na městském stadionu v Mladé Boleslavi až do neděle, kdy budou hasiči soutěžit v poslední disciplíně – požárním útoku.

A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme