V mladoboleslavské soukromé škole maturují první lidé bez předchozí školní docházky

V Česku tento týden začaly historicky první maturity, které je možné složit bez předchozí docházky do školy. Nabízí je mladoboleslavská soukromá škola, která chce za maturitní vysvědčení 54 tisíc korun. Aby se k maturitě zájemce dostal, musí také projít testy středoškolského studia.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na soukromé mladoboleslavské škole maturují poprvé v Česku studenti bez předchozí docházky

Na soukromé mladoboleslavské škole maturují poprvé v Česku studenti bez předchozí docházky | Foto: Filip Jandourek

„Nápad to byl můj. Inspirovala jsem se v zahraničí. Protože tam je naprosto běžné, že pokud někdo něco umí, může se nechat otestovat, prověřit znalosti a získat na to nějaký certifikát,“ uvedla ředitelka mladoboleslavské školy Alexandra Varclová.

Její zástupkyně Marta Suchá Českému rozhlasu potvrdila, že první klientka odmaturovala v pondělí. Další zájemce se dostavil na ústní zkoušky dnes.

„Slečna byla mladší, do třiceti let. Pánovi je přes třicet. Je to člověk, který se zabývá IT. Svoje znalosti nabyl jinde než ve škole. Má bohaté znalosti maturanta, přesto má základní vzdělání. Právě pro takové lidi je tento produkt určen,“ přiblížila Suchá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na mladoboleslavské soukromé škole, kde tento týden maturují bez studia první studenti, natáčela Veronika Hlaváčová.

35letý Petr z Prahy po zkoušce z češtiny prozradil, že si vylosoval otázku k Janu Nerudovi. „Byl jsem celkem spokojený, i když kniha nepatří k mým oblíbeným. Výkon byl podle mě poměrně dobrý, takže si dělám naděje na úspěch,“ přiznal.

„Maturitní předměty mám stejně jako ostatní studenti, povinně češtinu, jako druhý povinný předmět jsem si zvolil angličtinu, dále mám ekonomiku, informační a komunikační technologie. Těch 54 tisíc korun jsou nejlepší investicí v mém životě,“ dodal Petr.

Přiznal také, že se mu nechtělo studovat čtyři roky. „Chtěl jsem to zvládnout za kratší dobu, věřil jsem, že řadu předmětů už ovládám dobře, například IT - obor, ve kterém pracuji,“ řekl. Před maturitou musel dokázat, že středoškolské znalosti má. Podle zřizovatelky školy Aleny Varhanové jde o sadu téměř 70 testů.

Školní inspekce: Školskému zákonu to neodporuje

Soukromou mladoboleslavskou školu navštívila několikrát Česká školní inspekce. Pochybení nenašla. Podle ní je tato možnost maturity v souladu se školským zákonem.

„Prováděli jsme klasickou kontrolu organizace průběhu maturitní zkoušky. Ale zajímaly nás i kvalitativní prvky, průběh ročníkových zkoušek i prověřovacích zkoušek. Byla to celá paleta kontrol, abychom byli schopni říci, jestli jsou maturitní a předcházející dílčí zkoušky prováděny korektně,“ přiblížil náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

Přehrát

00:00 / 00:00

O maturitě bez studia mluvil v Ranním Interview Radiožurnálu Ondřej Andrys, náměstek ústředního školního inspektora.

Maturita bez předchozí docházky do školy je ale podle něj specifická záležitost, která může být vhodná pro určitý okruh studentů.

„Umožňuje jistou míru propustnosti vzdělávacího systému. Ale musíme k tomu přistupovat seriózně. Samozřejmě představa, že zrušíme výuku a všichni budou jen maturovat, je velmi lichá,“ upozornil.

Andrys také nevyloučil, že by školský zákon do budoucna třeba stanovil časové minimum, které musí student ve škole absolvovat. „Třeba i to, že se o tomto tématu začíná více mluvit, rozproudí nějaké diskuse,“ dodal.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme