V Moravskoslezském kraji darovalo krev s Českým rozhlasem přes 200 lidí. Někteří z nich poprvé

Dnes a zítra mohou lidé darovat krev s Českým rozhlasem. Například do nemocnice v Třinci dorazilo přes den skoro padesát dárců podobně jako do Slezské nemocnice v Opavě. Skvělé výsledky měla dnešní akce i v krevním centru Fakultní nemocnice Ostrava, kam zamířilo hned 22 prvodárců. Přišli ale i ti, kteří mají na kontě už přes sto odběrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Transfuzní stanice, odběry krve. | Foto: Filip Jandourek

„Dneska jdu na plazmu, protože ji potřebují. Kombinuji to, krev s plazmou,“ říká Zdeněk Cypra. Krev daroval poprvé ve dvaceti na vojně v Kyjově, dnes je mu 64 let a má před sebou více než 110. odběr. „Člověk nikdy neví, kdy ji bude potřebovat, tak je to takové našetření si dopředu,“ dodává.

Stejně jako ostatní musel vyplnit dotazník a před odběrem ho čekalo vyšetření krevního obrazu i pohovor s lékařem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Iva Havlíčková navštívila krevní centrum v Ostravě

„Zkontroluje hodnoty krevního obrazu a rozhodne, jestli dárce může ten den darovat. Samotný odběr nesmí trvat víc než dvanáct minut. Celkem se tady dárce zdrží něco kolem hodinky a půl,“ přibližuje Naděžda Kalužová z ostravského krevního centra.

Na odběr čekala i 22letá Veronika Svobodová. „Dělám to, protože všichni v rodině darujeme, takže vlastně jsem se rozhodla i já od osmnácti darovat. Spíš to bereme ne jako povinnost, ale spíš pomoc ostatním, protože krve je přece jenom málo,“ vysvětluje.

Denně daruje v Ostravě krev v průměru 150 lidí, nové dárce ale nemocnice potřebuje pořád. Akci, jakou je ta dnešní pod záštitou Českého rozhlasu, proto vítá.

„Samozřejmě dárcovství je bezplatné, tím pádem je potřeba dárcům nějakým způsobem poděkovat, a dnešek je jednou z těchto akcí,“ dodává Naděžda Kalužová. Darovat krev s Českým rozhlasem je možné i zítra, například v nemocnici s poliklinikou v Karviné-Ráji.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme