V Moravskoslezském kraji zdrželi zemědělci řidiče nejdéle u Opavy

Protestní akce zemědělců, která dnes zablokovala téměř 200 českých a moravských silnic, skončila neúspěchem. Vláda dopoledne odsouhlasila zrušení zelené nafty. Reálný dopad protestů na silniční provoz sledoval dopoledne v regionu Opavy a Krnova reportér Martin Knitl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední přípravy zemědělců na protestní akci na okraji Čáslavi | Foto: Michal Trnka

Traktory se začaly řadit už od půl deváté. U kruhového objezdu v Opavě-Jaktaři směrem na Krnov zabraly všechny odstavné pruhy.

Traktorista z Kylešovic u Opavy si není jistý, jestli protest pomůže. „Naše vláda se nesnaží o to, aby podporovala české zemědělce, a snaží se je zrušit,“ tvrdí jeho kolega z Brumovic.

Na to, jak patnáct traktorů i s návěsy vyrazí směrem na Krnov, se přišli podívat i dva kominíci. Zemědělce podporují, ale nechápou, proč zvolili tak mírný protest: „Měli by stávkovat hlavně v Praze, ne tady u nás. Měli by to zavřít, tu cestu, a na celý den.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Martina Knittla z kolony mezi Opavou a Krnovem

Kolona traktorů a řidičů projíždí Holasovicemi rychlostí 14 kilometrů za hodinu.

„Toto je vyústění nezájmu vlády s námi jednat, konkrétně pana premiéra, který byl všemi zemědělskými nevládními organizacemi vyzýván od 18. dubna a od té doby nám neodpověděl,“ říká ředitel Regionální agrární komory pro Ostravsko Robert Kučera. Potvrdil, že nálada mezi zemědělci je opravdu špatná.

Neznamená to ale, že mají širokou podporu veřejnosti. Například Miroslav Kirschner má malý obchod s potravinami v Opavě. Když viděl kolony traktorů, nešetřil kritikou:

„Podnikám, používám auto k vození zboží a mě se nikdo neptá, odkud na to vezmu. Musím si to zaplatit v plné výši.“

Kolona traktorů s návěsy mezi Opavou a Krnovem byla nejdelší v rámci Moravskoslezského kraje. Řidiče zdržela na zhruba 10 až 15 minut.

Martin Knitl, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme