V Mostě vzrostla za rok kriminalita o polovinu, lidé ve Vtelně z toho viní ubytovnu

Obyvatelé mosteckého Vtelna sepsali petici proti ubytování sociálně slabých v tamním bývalém hotelu Špejchar. Myslí si, že vykradené domy mají na svědomí právě sociálně slabí. Majitelka ubytovny se ale brání, že její nájemníci nic špatného nedělají. Magistrát chce přesto instalovat do Vtelna kamery.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romové ve Varnsdorfu, městská ubytovna | Foto: Filip Jandourek

„To byla nejklidnější část města. Vykradli mě, za týden vykradli sousedku, která byla doma sama s dítětem. Před třemi dny vykradli támhle dům dole. Poškodili dva zámky tady dole, kdy už měli připraveno, až se ty zámky rozeberou, tak že pak vniknou do objektu a zase ho vybílí,“ popisuje situaci obyvatel Vtelna Zdeněk Sedmík.

Vtelno je zčásti luxusní mosteckou čtvrtí. Stojí tam několik desítek novostaveb, rodinných domů. Podle zdejších obyvatel za vším stojí sociálně slabí, kteří jsou ubytováni v bývalém hotelu Špejchar na kraji Vtelna.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sporu obyvatel Vtelna s místní ubytovnou Špejchar informuje reportér Honza Beneš

„Mě vykradli v noci, nechali mi tady v domku exkrementy a udělali mi škodu asi za 30 tisíc. Tak jsem si po stopách došel až ke Špejcharu, prostě stopy vedly tam,“ říká Sedmík.

Zdeněk Sedmík se té noci do Špejcharu vypravil i s policií. Ta ale na nic nepřišla. Na místo se vypravil i reportér Českého rozhlasu. V čistém hotelu, který je zároveň vyhlášen památkou, potkal majitelku Jitku Mužíkovou.

„My tu činnost provozujeme už rok, ale dostali jsme se do povědomí lidí, až když byla amnestie, když se tady něco stalo,“ tvrdí majitelka ubytovny.

Neví však o tom, že by někdo z ubytovny spáchal nějaký trestný čin nebo přestupek. „Zatím se mi to nestalo. A já si vybírám lidi, které tady ubytuju, protože mám představu, že by to měla být velká rodina,“ vysvětluje Mužíková.

V hotelu bylo opravdu vzorně čisto. Kontroly, které tam poslal na základě petice mostecký magistrát, nenašly nic závadného. Teď tam bydlí zhruba 30 nájemníků, kteří platí měsíčně za ubytování 3500 korun. Což je částka spíše nižší než obvyklá.

„Součástí smlouvy je provozní řád a v něm je mimo jiné i to, že musí zachovávat noční klid. A je tam i to, že pokud udělají nějaký přestupek, tak se rozejdeme,“ upozorňuje Mužíková.


Hotel Špejchar v mosteckém Vtelně

A kdo vlastně v obávaném hotelu bydlí? „Tady žádný amnestovaný není, jsou tady matky s dětmi, lidi se zdravotním postižením. Samozřejmě tady nechci lidi, kteří tady budou dělat problémy. Sama kousek odtud bydlím a chci tady mít klidné okolí a tady pořád řešit nějaké problémy,“ tvrdí Klára Mužíková, vedoucí hotelu a vnučka majitelky.

Reportér navštívil i několik nájemníků. Všude i v pokojích bylo čisto, nikde žádný nepořádek. „Já už jsem prošel několika ubytovnami a tady to nemá chybu. Co jsem prošel jiný ubytovny, i co se koukám na netu, tak ty lidi a prostředí kolem, hrůza. Tady je to nejsolidnější místo,“ hodnotí 42letý Petr, který v ubytovně bydlí od listopadu loňského roku.

Ani další ubytovaná, paní Martina, nechápe, proč lidem ubytovna vadí. „Nepřišli se podívat, nezeptali se, kdo tady bydlí. Já jsem invalidní důchodce, tak nevím, čím bych byla nepřizpůsobivá,“ diví se Martina. Podle ní bydlí v ubytovně hlavně lidi bez práce, kteří si dražší bydlení nemohou dovolit. „My se tady přátelíme, většinou si pomáháme navzájem,“ dodává.

Víc než ubytovnu připomíná bývalý hotel azylový dům. Magistrát ale nechce nechat nic náhodě a ve Vtelně posílí hlídky. „Je tam přijata řada opatření městské policie v součinnosti s policií státní. Snažíme se to mít pod kontrolou, monitorujeme a uvidíme,“ říká náměstkyně primátora za Severočechy Hana Jeníčková.

Podle policejních statistik stoupla za první tři měsíce tohoto roku v porovnání s loňskem kriminalita v celém Mostě o téměř 50 procent. Logicky tedy stoupla také ve Vtelně. Důkazy, že by konkrétně tam měli kriminalitu na svědomí lidé ze Špejcharu, ale nemá ani policie, ani autor petice Zdeněk Sedmík.

„Já neříkám, že to dělají lidi tam odtud. Já neříkám, že to dělají všichni lidi. Tam může být jednotlivec nebo dvojice, která tady to způsobuje,“ přemítá Sedmík.


Vtelno se nachází na jihovýchodním okraji Mostu

Honza Beneš, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme