V muzeu v Plzni budou k vidění staré horoskopy i kopie wimbledonské mísy
Lepší než skutečnost - Mystifikace a fikce v české (a plzeňské) společnosti 19. století, je název výstavy, která bude v 18 hodin slavnostně zahájena v Západočeském muzeu v Plzni. Ukáže návštěvníkům například rekvizity kouzelníků z 19. století, staré horoskopy a snáře, vykládací karty nebo kuriózní recepty na léčení hluchoty. A k vidění bude i kopie mísy známé díky tenisovému Wimbledonu.
Kopii renesanční mísy, jejíž originál posloužil jako předloha k trofeji pro vítězku Wimbledonu, má muzeum ve sbírkách přes 120 let.
„My máme už od roku 1886 ve sbírkách galvanoplastickou kopii mísy, což je kopie cínové mísy, která je dílem jednoho francouzského renesančního cínaře, Francoise Briotta,“ vysvětluje jeden z autorů výstavy Jan Mergl a pokračuje:
„Tehdejší ředitel Josef Škorpil usiloval tuto mísu získat do sbírek, protože měla dokumentovat vývoj uměleckého řemesla, speciálně v oborech kovových. Téhož roku, 1886, byl založen wimbledonský turnaj, jehož hlavní cenou v dámské soutěži je kopie téže mísy.“
Wimbledonská mísa je známá pod názvem ‘mísa Venus Rosewater‘. Je tedy pojmenovaná po růžovém oleji bohyně Venuše. V průměru má přes 46 centimetrů a obsahuje mytologické výjevy.
Z Češek ji vyhrály Martina Navrátilová, Jana Novotná a Petra Kvitová.
Výstava, která nabízí i další zajímavosti, potrvá v Západočeském muzeu v Plzni do 19. května. Je doprovodným programem 33. ročníku Smetanovských dnů.