V Národním parku Podyjí dají dohromady starý zchátralý mlýn

Poslední, alespoň částečně zachovalý mlýn v údolí řeky Dyje v katastru obce Havraníky na Znojemsku čekají opravy. Správa Národního parku Podyjí zabezpečí zdi rozpadající se bývalé Papírny v lokalitě Devíti mlýnů a zakonzervuje je. Vznikne zde jednoduchá expozice pod širým nebem o historii mlynářství a lidem nabídne i úkryt před nepřízní počasí. Práce začaly na sklonku roku vykácením stromů, které ohrožovaly statiku objektu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní park Podyjí | Foto: Vlasta Gajdošíková

„První, co jsme museli udělat, bylo razantní prosvětlení toho místa, vzhledem k tomu, že celé okolí Papírny už zarostlo dřevinami, vlastně už prorůstaly i zdivem. A při té příležitosti jsme se pustili i do vykácení na trochu větší ploše, než je plocha té zříceniny, což pravděpodobně bude mít velmi pozitivní vliv na zvýšení druhové pestrosti v okolí té stavby,“ vysvětluje Lenka Reiterová ze správy Podyjí.

Prosvětlení okolí bývalé Papírny prospěje ještěrkám, užovkám i vzácným motýlům.

Přehrát

00:00 / 00:00

O záchranu zchátralého mlýna v Podyjí se zajímala redaktorka Alena Kusáková

„Dneska je tam vidět veliká světlina a byly vyčištěny zdi toho objektu. A vzhledem k tomu, že Papírna má taky malý sklep zaklenutý kamennou klenbou na sucho skládanou, která taky hrozila zřícením, tak v tom sklepě jsme provedli takovou jednoduchou výdřevu, která zajistí aspoň do doby opravy sklep před zřícením,“ pokračuje Lenka Reiterová.

Další práce budou záviset na důležitém faktoru a to, jestli správa národního parku sežene dostatek finančních prostředků.

„Určitě v průběhu roku se budeme snažit ten objekt alespoň zakonzervovat, aby se dál nerozpadal. Pokud se nám podaří dosáhnout na nějakou dotaci, která nám umožní rozsáhlejší práce, tak určitě už v příštím roce by začala stavba. Když těch peněz bude dost, tak se možná podaří to i v příštím roce dokončit,“ dodává Lenka Reiterová.

Mlýny byly po staletí tradiční součástí údolí Dyje. Podle mluvčího Národního parku Podyjí Davida Grossmana se s nimi návštěvníci mohou seznámit v už dříve vydané publikaci.

„My máme takovou skládačku, informační materiál, Technické památky Národního parku Podyjí, kde jsou popsány i mlýny - kromě bunkrů, mostů, železné opony a podobně. A potom na našem webu najdou článek o mlynářství na Dyji. Je tam i mapka mlýnů a některé historické fotografie,“ říká mluvčí parku.

Pokud se tedy vše podaří, mohli by návštěvníci do posledního z mlýnů v Podyjí časem i zavítat.

Alena Kusáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme