V Národním parku Podyjí dají dohromady starý zchátralý mlýn

Poslední, alespoň částečně zachovalý mlýn v údolí řeky Dyje v katastru obce Havraníky na Znojemsku čekají opravy. Správa Národního parku Podyjí zabezpečí zdi rozpadající se bývalé Papírny v lokalitě Devíti mlýnů a zakonzervuje je. Vznikne zde jednoduchá expozice pod širým nebem o historii mlynářství a lidem nabídne i úkryt před nepřízní počasí. Práce začaly na sklonku roku vykácením stromů, které ohrožovaly statiku objektu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní park Podyjí

Národní park Podyjí | Foto: Vlasta Gajdošíková | Zdroj: Český rozhlas

„První, co jsme museli udělat, bylo razantní prosvětlení toho místa, vzhledem k tomu, že celé okolí Papírny už zarostlo dřevinami, vlastně už prorůstaly i zdivem. A při té příležitosti jsme se pustili i do vykácení na trochu větší ploše, než je plocha té zříceniny, což pravděpodobně bude mít velmi pozitivní vliv na zvýšení druhové pestrosti v okolí té stavby,“ vysvětluje Lenka Reiterová ze správy Podyjí.

Prosvětlení okolí bývalé Papírny prospěje ještěrkám, užovkám i vzácným motýlům.

Přehrát

00:00 / 00:00

O záchranu zchátralého mlýna v Podyjí se zajímala redaktorka Alena Kusáková

„Dneska je tam vidět veliká světlina a byly vyčištěny zdi toho objektu. A vzhledem k tomu, že Papírna má taky malý sklep zaklenutý kamennou klenbou na sucho skládanou, která taky hrozila zřícením, tak v tom sklepě jsme provedli takovou jednoduchou výdřevu, která zajistí aspoň do doby opravy sklep před zřícením,“ pokračuje Lenka Reiterová.

Další práce budou záviset na důležitém faktoru a to, jestli správa národního parku sežene dostatek finančních prostředků.

„Určitě v průběhu roku se budeme snažit ten objekt alespoň zakonzervovat, aby se dál nerozpadal. Pokud se nám podaří dosáhnout na nějakou dotaci, která nám umožní rozsáhlejší práce, tak určitě už v příštím roce by začala stavba. Když těch peněz bude dost, tak se možná podaří to i v příštím roce dokončit,“ dodává Lenka Reiterová.

Mlýny byly po staletí tradiční součástí údolí Dyje. Podle mluvčího Národního parku Podyjí Davida Grossmana se s nimi návštěvníci mohou seznámit v už dříve vydané publikaci.

„My máme takovou skládačku, informační materiál, Technické památky Národního parku Podyjí, kde jsou popsány i mlýny - kromě bunkrů, mostů, železné opony a podobně. A potom na našem webu najdou článek o mlynářství na Dyji. Je tam i mapka mlýnů a některé historické fotografie,“ říká mluvčí parku.

Pokud se tedy vše podaří, mohli by návštěvníci do posledního z mlýnů v Podyjí časem i zavítat.

Alena Kusáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme