V Nedvědici našli hasiči 10 tun chemikálií. Téměř třikrát víc, než čekali

Hasiči a chemici našli v nelegálním skladišti v Nedvědici na Tišnovsku je až 10 tun nebezpečných chemikálií. Další stovky kilogramů chemikálií našli v obydlené části rodinného domu. Na místě byl také silnější radioaktivní zářič a výbušné směsi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči objevili deset tun nebezpečných chemikálií v domě v Nedvědicích. | Foto: ČTK

V obci platí od pátku stav nebezpečí. Krizový stav má podle jihomoravského hejtmana Michala Haška z ČSSD trvat ještě několik dní. Nikdo z obyvatel ale není bezprostředně ohrožen.

„Zdá se, že práce budou pokračovat ještě minimálně zítra a pozítří. Vše bude záležet na tom, co specializovaní chemici a příslušníci hasičského záchranného sboru najdou v obydlených částech rodinného domu,“ uvedl Hašek.

Deset tun škodlivých chemikálií je téměř třikrát více, než kolik hasiči a chemici od nelegální skládky očekávali. „Hasiči prohledávají místnosti i nejbližší okolí domu, aby se ujistili, zda ještě se nějaké chemikálie někde nenachází. Původně jsme odhadovali kolem 4 tun toho chemického materiálu s obaly,“ uvedla mluvčí Jihomoravského kraje Eliška Windová.

Hasiči a specializovaná firma likvidují v Nedvědici nelegální sklad chemikálií

Číst článek

Radioaktivní zářič objevili v sobotu hasiči v obydlené části domu v sobotu hasiči. Mezi nebezpečnými látkami byly různé kyseliny, vysoce hořlavý sodík nebo těžké kovy, kyanidy a další látky.

Majitelka domu se proto na krátko odstěhuje k příbuzným, dodává jihomoravský hejtman Michal Hašek z ČSSD. „Paní opustí dům po dohodě, není nařízená evakuace. My budeme moci dokončit jak prohlídku, tak dočištění obydlených částí rodinného domu,“ vysvětlil hejtman.

Podle něj by na začátku příštího týdne mohla být celá operace tady v Nedvědici hotova. Hned poté hejtman krizový stav zruší.

Tomáš Kremr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme