V několika domech na pražském Střížkově objevili hygienici ve vodě legionellu

Ve vodě v Praze 9 se objevila bakterie legionella. Hygienici ji našli v několika domech na Střížkově. Naměřené hodnoty desetkrát a v jednom případě dokonce čtyřicetkrát překračují doporučené normy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodovodní kohoutek (ilustrační foto) | Foto: Creative Commons Attribution-NonComercial 2.0 Generic, Bart

„Na základě těchto výsledků jsme okamžitě informovali odběratele, že tam ta legionella je,“ uvedl Matěj Čermák z pražské hygienické stanice.

Podrobnosti o jednotlivých zasažených domech lze najít na webu Prahy 9 zde.

Legionella se obvykle množí ve špatně konstruovaných nebo nedostatečně udržovaných rozvodech teplé vody. Na rozdíl od běžných vodních mikroorganismů se dokáže množit i při teplotě 45 stupňů Celsia a prokazatelně přežívá i teplotu 60 stupňů. Zdravotní riziko znamená zejména pro lidi s oslabenou imunitou.

Člověk se nakazí tak, že vdechne aerosol kontaminované vody. Hygienici proto doporučují lidem v postižených domech omezit sprchování hlavy a obličeje teplou vodou.

Bakterie Legionella pneumophila může způsobit legionelózu, akutní horečnaté onemocnění | Foto: volné dílo United States Department of Health and Human Services wikiskripta.eu

ČRo, Lída Křesťanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme