V Němčovicích se mohou občané on-line zapojit do jednání zastupitelů

Internetovou vesnicí by se daly nazvat Němčovice na Rokycansku. Obyvatelé obce se tu například mohou zhruba už pět let účastnit zasedání zastupitelstva, aniž by opustili teplo domova. Mohou ho nejen on-line sledovat, ale zapojit se i do diskuse. Stačí naťukat otázku nebo připomínku do chatového okénka a zastupitelé na ni obratem odpoví. Stejnou možnost mají lidé i po skypu nebo ICQ.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítač | Foto: Fotobanka PhotoRack

Janě Kratochvílové je 64 let a v Němčovicích žije od roku 1969. Patří mezi seniory, kteří se o dění v obci aktivně zajímají, a zároveň nemá strach z technických vymožeností. Díky internetu jí zasedání zastupitelstva málokdy uteče.

„V poslední době mě zajímaly všelijaké podrobnosti kolem stavby útulku pro psy. Takže jsem se je dozvěděla. Můžu se spojit i se starostou a vyřídíme různé věci. Je to snadné, zapnu knoflík a v teploučku všechno se dozvím,“ říká paní Němečková.

Funguje to tak už od roku 2008 a Němčovice byly v tomto ohledu první v Plzeňském kraji. Až po nich začaly on-line přenosy například ze zastupitelstev kraje. Za tuto nevšední službu i za internetové stránky jako takové získala vesnice už několik ocenění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak funguje veřejná správa on-line v Němčovicích na Rokycansku, zjišťovala Jana Kosová

Kromě toho všichni obyvatelé Němčovic a blízkého okolí mají internet zdarma. Obec vybudovala vlastní vysokorychlostní bezdrátovou síť v roce 2006 a k dispozici je všem bez rozdílu - i chatařům a chalupářům.

„Na takovou službu, jako je poskytování internetu nejenom pro knihovnu a obecní úřad, ale pro všechny občany, i taková malá obec, jako jsme my, určitě má,“ zdůrazňuje starosta Karel Ferschmann.

V současnosti má obec 144 obyvatel. Internet využívají prakticky všichni.

Jana Kosová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme