V nemocnici v Havlíčkově Brodě se množí útoky agresivních pacientů

Rány pěstí, kopance a hrubé urážky – i to zažívají zdravotníci havlíčkobrodské nemocnice. Setkala se s ním nejedna zdravotní sestra hlavně na chirurgické a traumatologické ambulanci. V zatím posledním případě si pacient nenechal vysvětlit, že před jeho převazem musí dát personál přednost akutnímu stavu. Primář Jiří Drápela poté napsal otevřený dopis.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři protestují proti poklesu příjmů ambulancí i nemocnic | Foto: Filip Jandourek

V dopise, jehož text visí také na internetových stránkách nemocnice, promlouvá primář chirurgie především k pacientům.

„V chirurgických čekárnách bývá bohužel občas napjatá situace - všichni mají ten názor, že jejich onemocnění je třeba co nejdříve ošetřit. Zdravotní sestra je člověk, který pracuje mnohdy ve vypjaté situaci a sama za vzniklé čekání nemůže,“ stojí v dopisu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v havlíčkobrodské nemocnici informovala reportérka Hana Mikulincová

„Vážím si jejich práce, jsem si jist, že odvádějí maximum. Mějte, prosím, trpělivost. Zkuste si uvědomit, že i Vy můžete někdy potřebovat ke svému ošetření delší čas, protože jistě nechcete, aby právě Vás lékař odbyl,“ píše primář Drápela.

Například v chirurgické ambulanci lékaři denně ošetří 150 pacientů. Někteří tak musí čekat například na převaz i dvě tři hodiny, což rozhodně není příjemné. Pokud však přiveze záchranka akutní případ, nic jiného se dělat nedá.

Nemocnice nemá peníze na to, aby posílila personál. A sestry jsou první na ráně, některé mají za sebou kopance a rány pěstí, a proto třeba přecházejí na jiná, klidnější oddělení.

„Když už potom té sestře se vyhrožuje fyzickým násilím, to už přestupuje určitou hranici, na kterou jsme zvyklí. Ty sestry nejsou... Že by tady stálo za vraty 30 sester, které by byly tak kvalitní, jako my máme. A už se stalo, že jedna dvě sestry už odcházejí na jiný provoz. A není to jen z důvodu toho, že to je práce obtížná. Je to i proto, že se občas cítí ohroženy,“ tvrdí primář Drápela.

Nemocnice | Foto: Filip Jandourek

„Bojím se. To násilí se začíná zhoršovat, stupňovat, bojím se potom už jít i do čekárny, aby nedošlo k nějakému útoku na moji osobu,“ neskrývá své pocity zdravotní sestra chirurgického oddělení, paní Hana. Také ona se už několikrát stala terčem útoku pacienta, který si v čekárně potřeboval na někom vylít kvůli dlouhému čekání zlost. Naposledy to bylo minulý týden.

Personál má teď v případě napadení jedinou možnost. „Jediná možnost je zavolat policii a do té doby se všechno zavře. A než oni přijedou, tak se nebudeme vydávat v nebezpečí, protože těch sester, které by to tady mohly a chtěly dělat, není mnoho,“ uzavírá Drápela.

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme