V Neratovicích otevřou už 45. babybox

Česko bude mít ode dneška už pětačtyřicátý bybybox. Otevírá se právě v době, kdy zařízení kritizuje Výbor OSN pro práva dětí. Vadí mu hlavně to, že babyboxy neřeší příčiny opouštění dětí. Přes veškerou kritiku ale zůstává faktem, že za šest let své existence zachránily babyboxy už 56 dětí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BabyBox (ilustrační foto)

BabyBox (ilustrační foto) | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Podle Výboru OSN porušují babyboxy hned pět článků úmluvy. Jsou prý v rozporu třeba s právem dítěte na život a od narození i na jméno, totožnost, státní příslušnost či možnosti znát své rodiče.

Výboru OSN pak vadí především to, že babyboxy neřeší příčinu opouštění dětí a vyzval stát, aby tento program ukončil. Zároveň doporučil, aby stát posílil poradenství a sociální pomoc při nechtěném těhotenství, nebo aby podporoval plánované rodičovství.

Přehrát

00:00 / 00:00

o babyboxech v Ranním Radiožurnálu.mp3

Právě minulý týden se našli v babyboxech hned dvě děti. V pondělí byl v teplickém babyboxu nalezen chlapeček Michal a ve středu večer se v ostravském babyboxu našla holčička. Pojmenovali ji podle zdravotní sestry, která ji našla – Milena. Stala se padesátým šestým zachráněným dítětem v České republice,

Zpráva OSN se ale plete minimálně v tom, že babyboxy zřizuje stát. Ten na ně totiž nijak nepřispívá. Jejich zakladatelem je Ludvík Hess, který je zároveň i financuje.

„Právo na život stojí na nejvyšším místě. Babyboxy život zachraňují," říká Monika Šimůnková, vládní zmocněnkyně pro lidská práva, která bude dnes nový babybox otvírat. Souhlasí s ní i bývalá ministryně zdravotnictví, dnes europoslankyně za KDU-ČSL, Zuzana Roithová. „Je absurdní, že Výbor OSN pro práva dítěte se staví proti programu, který pomáhá dětem přežít."

Podle zakladatele babyboxů, Ludvíka Hesse, je snahou projektu i to, aby nechtěné děti neskončily v ústavech. Pokud se totiž ocitnou v babyboxu, jsou takzvaně "právně volné". Je tedy možné je adoptovat. Jedno z nalezených dětí se podařilo dostat do náhradní rodiny za rekordní čtyři dny.

Ludvík Hess u babyboxu ve Slaném | Foto: Jana Káninská

V posledních dvou případech se v babyboxu podle Hesse ocitl novorozenec, který nebyl po porodu ani omytý a byl zabalený jen ve špinavém ručníku či tričku. Kdyby se takové děti nedostaly do babyboxu, nemusely by přežít.

Předposledním krajským městem v ČR, které doposud nemá nainstalovaný babybox, je Hradec Králové. Tam se ale chystá otevření babyboxu už 19. zaří. Schránka na odložené děti bude umístěna na budovu Krajské záchranné služby.

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera babyboxy zdravotnická zařízení zatěžují a znamenají pro ně určité riziko, protože se musejí o schránku starat a kontrolovat ji. Přenáší se na ně tak odpovědnost z rodiček, které dítě nechtějí.

Ženy s nechtěným potomkem mají podle Hegera v Česku i jiné možnosti než babybox, například utajený porod či předání dítěte hned k adopci.

Jan Pokorný, Alžběta Havlová, Martina Maňasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme