V novém bakovském muzeu můžete od dubna obdivovat výrobky z orobince

V Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku zrekonstruovali v budově staré školy muzeum, které se veřejnosti otevře začátkem dubna. Návštěvníci v něm budou moci nahlédnout nejen do historie zdejšího regionu, ale také se seznámit s výrobky z orobince. Právě toto řemeslo v minulosti Bakov proslavilo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iveta Dandová z Mnichova Hradiště s kloboukem z orobince, který sama vyrobila

Iveta Dandová z Mnichova Hradiště s kloboukem z orobince, který sama vyrobila | Foto: Jana Huzilová

Výrobkům z orobince je věnovaná celá jedna velká expozice. Při vstupu do ní se návštěvníci dozví vše podstatné z úryvků českého filmu Zvony z rákosu.

„Film byl natočený jinde, ale byly v něm použity názvy vesnic, které jsou tady, takže byl vlastně situovaný sem,“ řekla nám o zajímavém doplnění expozice vedoucí muzea i knihovny Taťána Dvořáková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jany Huzilové o nové expozici výrobků z orobince v bakovském muzeu

„Orobinec je rostlina, které říkáme rákos, z latiny Typha, který sem zavedli v roce 1690 kapucíni ze severní Itálie. Kolem roku 1700 se orobinec dostává sem do Bakova zásluhou Martina Košáteckého,“ říká bakovský historik Vladimír Bednář.

„Košátecký byl krejčí, který zde rozšířil pletení tehdejších, řekl bych primitivnějších, výrobků, jako byly různé bačkory a návleky do chlévů, širáky na louky při sušení sena a celou řadu dalších výrobků, které se v průběhu 19. století zdokonalily na takovou úroveň, že bakovské klobouky holubovky například zdobily hlavy súdánských a egyptských vojáků,“ dodává Bednář.

Kdysi velmi rozšířenému řemeslu se v současnosti věnuje málokdo. Jednou z nemnoha je Iveta Dandová z nedalekého Mnichova Hradiště , která se výrobě výrobků z orobince věnuje několik let.

Klobouky a kabelky z orobince v bakovském muzeu | Foto: Jana Huzilová

„Mě to velice baví, je to příjemná, tvořivá práce. Dnes už to bohužel není gró mé činnosti, protože doba není příhodná tomu, aby se tímto řemeslem dalo uživit, ale přesto ve volných chvílích pořád pokračuju,“ říká paní Dandová.

Expozici věnovanou orobinci si v bakovském muzeu nenechte ujít.

Jana Huzilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme