V Novém Boru vracejí peníze lidem, kteří třídí odpad

Většina měst na Českolipsku nebude zdražovat poplatky za odpad. Některé radnice cenu zvedly, jiné nabízí za třídění odpadu domácnostem peníze nazpět.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

přeplněné popelnice, odpadky

přeplněné popelnice, odpadky | Foto: Eva Odstrčilová

Nový Bor je příkladem, jak by mohl fungovat systém nakládání s komunálním odpadem. A že to funguje, potvrdilo několik oslovených obyvatel města:

„My jsme to vytřídili, přilepil jsem tam kódy, dal k popelnicím a v den svozu se to odvezlo. Jednou za měsíc jsem to zkontroloval , jestli jsem tam měl připočítaná kila. Vždycky to tak bylo i s částkou."
„Systém funguje dobře, naše rodina se zapojila od začátku. Ušetříme tím asi sto korun za rok."

Systém třídění odpadu a jeho placení vysvětlil Petr Škop, vedoucí oddělení správy technických služeb a komunálního odpadu na novoborské radnici:

„Občan si přijde na město, obdrží čárový kód a pytle. Příslušný čárový kód na danou komoditu nalepí na pytel, pak se provede jednou za měsíc svoz. Následně pak vyhodnocení celého dvanáctiměsíčního cyklu a na základě vyhodnocení se odečítá částka z poplatku na odpady. Pokud občan nasbíral odpadu třeba za čtyři sta korun, pak platí v následujícím období jen stokorunu."

V Novém Boru třídí papír, plast a drobné elektro. Tímto způsobem třídí odpad přes osm set domácností. I díky tomu šetří město náklady na svoz separovaného odpadu, který lidé vyhazují do barevných kontejnerů. Firma, která se zabývá dalším zpracováním vytříděného odpadu, městu poskytuje finanční bonusy a odměny.

Motivační systém chystá i Mimoň

O několik kilometrů dále je město Mimoň, kde mají dosud známkový systém placení odpadů. Podle místostarosty Stanislava Balouna chystají jiný systém, více motivační:

„My to chceme řešit vyhláškou, kde bychom přešli k poplatku, ale nebude to poplatek jako kapitační platba, ale bude to poplatek na dům. Plátcem poplatku bude majitel domu. Majitel domu si objedná určité množství popelnic, podle toho, jak dům třídí. A podle toho se bude odvíjet výše poplatku."

Poplatky se pro letošní rok zvýšily například v Doksech nebo Kamenickém Šenově. Co k tomu radnice vedlo, prozradila Jiřina Fridrichová, tajemnice Městského úřadu v Kamenickém Šenově:

„Podle zákona mohla výše poplatku činit až 736 korun na osobu. Zastupitelstvo rozhodlo s ohledem na skutečnou výši nákladů, že výše poplatku bude pět set korun."

Ve většině měst a obcí na Českolipsku se poplatky za odpad nezvýšily. Možná města jako Mimoň nebo Nový Bor budou inspirací pro ty, kteří by rádi nabídli obyvatelům výhody za třídění odpadu.

Doplňme, že mezi města, kde poplatky nezvedli, patří Cvikov, Dubá nebo i Stráž pod Ralskem.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme