V Novém Boru začalo fungovat komunitní centrum pro seniory

V Novém Boru na Českolipsku se senioři budou setkávat v novém komunitním centru. Čekají na ně společné výlety, přednášky nebo společenské akce. Prostory bývalé léčebny dlouhodobě nemocných ale budou sloužit i k mezigeneračním setkáním. V budoucnu se má v areálu otevřít i centrum pro osoby trpící Alzheimerovou chorobou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výškový pohled na centrum Nového Boru

Výškový pohled na centrum Nového Boru | Foto: René Kalista

„Tady jsou ještě čtyři místnosti, které jsme neměli čas upravit. Znamená to sejmout staré omítky, nanést nové, vymalovat, vybílit. Kanceláře by tady měly sloužit pro další neziskové organizace. Chceme je připravit tak, aby byly provozuschopné," vysvětluje ředitelka senior centra Andrea Málková.

„Obecně prospěšná společnost Spravedlivý mezi seniory zahajuje každoměsíční akce, které budou věnované veřejnosti a pečujícím zároveň. Součástí je i propojení s poskytovatelem zdravotní i sociální péče."

Přehrát

00:00 / 00:00

V komunitním centru v Novém Boru natáčel Tomáš Mařas

Zatím místnosti zejí prázdnotou. Přesto tu jsou stoly, židle i dárky.

„Chystáme akce, které budou podporovat mezigenerační solidaritu. Chceme naší činnost propojit s činností dětí. My to tu chceme mít jako sdílený prostor," říká Andrea Málková.

V komunitním domě sídlí i sdružení Rodina v centru. Podle ředitelky sdružení Petry Vlčkové plánují spolupráci nejen s novým senior centrem.

„Chceme navázat spolupráci s Perlou, která tu taky sídlí. Taky s D poradnou, kde chystáme společnou výměnu klientů a společné akce." Praxe podle ní nebude složitá.

„Maminka přijde sem v den, kdy má D poradna otevřeno. My jí pomůžeme tak, že jí odkážeme do prvního patra, kde dostane poradenství, které my neumíme nabídnout."

Pomyslná adopce seniorů

Do centra chodí děti, které nemusí mít prarodiče. I na to myslela Andrea Málková ze společnosti Spravedliví mezi seniory. Bude se jednat o jakousi pomyslnou adopci.

„To je předmětem jednoho z našich projektů, který bychom rádi připravili v příštím roce. Přivedly mě na to děti z dětského domova v Krompachu, kdy jsem si uvědomila, že ty děti vlastně nemají to, co jsem měla já - babičku, která jim vyprávěla, co bylo kdysi.“

„Projekt je k nabídnutí spoluúčasti Rodině v centru, protože i tady možná nefunkčnost může v rodinách být. Zkušenost s těmi seniory je taková, že oni se cítí mnohdy hodně opuštění. Chybí jim nejen vrstevníci, ale i kontakt s dětmi."

První společnou akcí nejen pro seniory je setkání u vánočního punče v zahradě komunitního centra 17. prosince.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme