V Novém Jičíně pokřtí novou cukrovinku. Má připomínat generála Laudona

Novojičínské náměstí dnes zaplní desítky trhovců se svými stánky. Bude mezi nimi i pekař, u kterého si místní budou moct pořídit sladké skořicové pečivo ve tvaru třírohého klobouku generála Laudona. Z mnoha přihlášených pekařských a cukrářských výrobků si ho za typickou cukrovinku města vybrali sami obyvatelé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generál Laudon mezi vojáky | Foto: Wikimedia Commons, lic. Public domain

„Znám generála Laudona, myslím, že tady zemřel,“ pokyvuje hlavou maminka Hanka. Generál Laudon není v Novém Jičíně neznámým pojmem, znají ho malí i velcí. Aby také ne, připomínky jeho pobytu ve městě jsou v centru na každém kroku.

Dům na náměstí nese jeho bustu, generálovo jméno si propůjčila restaurace, jeho figurína v životní velikosti bydlí na zámku a nová zvonkohra bude nejspíš vyhrávat píseň právě o něm.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové cukrovince informovala repotérka Jana Jeckelová

„Generál Laudon, to je jedna z největších osobností Rakouska, střední Evropy 18. století. Byl to člověk, který skutečně požíval obrovské úcty, a právě v Novém Jičíně v roce 1790 zemřel. No a když odjížděl kočár, který vezl ostatky tohoto slavného maršála za všech vojenských poct, zněly všechny zvony v Novém Jičíně,“

Vysvětluje znalec historie Jaroslav Zezulčík. Teď slavného vojevůdce budou mít novojičínští i na talíři. „To víte, že to zkusíme. No, byla tu jakási bitva, každým rokem se to oslavuje,“ říká paní Zdenka.

Přestože se Laudon narodil před téměř tři sta lety, na novojičínském náměstí dnes opět pomyslně ožije. Po masopustní veselici do vzduchu vyletí salva na jeho počest a muž v jeho uniformě sladký suvenýr pokřtí.

Turisté budou moct odjíždět z Novojičínska nejen se zásobami příborských medových šiflí, štramberských perníkových uší, ale nově i se skořicovým generálovým kloboukem.

Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme