Kanada 6:1 Česko

V Nýrsku lidé přivítají jaro. Podle staré tradice přinesou do města ‚líto‘

V Nýrsku dnes přivítají jaro, do města přinesou takzvané líto. Součástí akce, jejímž smyslem je obnovení téměř zapomenuté tradice, budou i ochutnávky staročeských pokrmů či zdobení kraslic. Akci pořádá Městská knihovna Nýrsko a Lenka a Martin Vyskočilovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bříza ve Vlachově Březí bude ozdobená 1 715 vejci až do konce Velikonoc | Foto: Václav Malina

„Připravíme kraslice, ozdobíme vajíčka a připravíme líto nebo létéčko, s kterým projdeme městem a někam si ho zasadíme nebo zapíchneme. To je takový malý stromek, a tím se vlastně vítalo jaro, přineslo se do vsi a přineslo se do vsi právě to jaro,“ uvedla vedoucí Městské knihovny v Nýrsku Jarmila Poupová.

Popsala, že obřad se většinou dělal na Smrtnou neděli, kdy se vynesla Morana a zpátky se přineslo právě líto, tedy jaro. „Správně by to měl být smrček nebo borovice, ale nám se nejvíc líbila bříza, protože to je takový symbol jara, takže my budeme zdobit břízu,“ vysvětlila Poupová.

Akce začíná dnes v 15 hodin. Zájemci se sejdou na náměstí v Nýrsku. V případě nepříznivého počasí akce proběhne ve společenském sále městské knihovny.

Jitka Englová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme