V obcích na Lipnicku se na Květnou neděli objeví kolednice

Květná neděle na Lipnicku už tradičně patří dodržování jednoho z místních zvyků, kterému místní říkají májkování. Stavení obchází za zpěvu velikonočních koled průvod děvčat, která v čele nesou malý stromek zdobený barevnou kytičkou symbolizující příchod jara.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velikonoční tradice | Foto: Ivana Veselková | Zdroj: Český rozhlas

Krajový zvyk, který místní obnovili před dvaceti lety, se podle Zdislavy Házové z Dolního Újezdu dodržuje hned v několika okolních vesnicích. Kolednice lidé odměňují podobně jako o velikonočním pondělí:

„Teď se dávají čokoládová vajíčka, ale dávají se i barvená. Jsou tady maminky, které umí vajíčka namalovat voskem, nebo obtisky - zkrátka vyzdobená vajíčka. Zvyk je zachovaný tady v Dolním Újezdě, v Tupci, Trnávce, v Naskokách méně.“

„Ale zase je ve Staměřicích a tam chodí úplně všechny, děvčátka i babičky, které jsou místní, nebo bydlí jinde a přijedou na tu neděli. Je jich třeba až třicet a chodí společně,“ přibližuje tamní tradici Zdislava Házová.

Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme