V Obecním domě v Praze chybí podle inventury majetek za miliony korun

Z Obecního domu, který spravuje pražský magistrát, zmizelo vybavení za dva miliony korun. Další majetek za víc než 30 milionů korun nemůže nové vedení této příspěvkové organizace hlavního města najít. Dokončené inventury prokázaly, že ve světoznámé secesní památce chybějí lednice, televizory i mobilní telefony.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obecní dům | Foto: Obecní dům

„Hlavní město Praha nás angažovalo proto, aby pět let záporného hospodaření skončilo. A dalo nám dva roky na to, abychom z těch červených čísel přešli do černých,“ říká nový ředitel Obecního domu Vlastimil Ježek.

Ježek si po svém nástupu zadal u nového auditora kontrolu hospodaření a nechal udělat dvě inventury. Firma procházela Obecní dům a marně hledala například mikrovlnnou troubu za víc než dva miliony korun nebo jednotlivé položky v dirigentském apartmá.

„U téhle skupiny majetku máme k dispozici pouze záznam typu: Skupina dirigentské apartmá. A tam něco je, z toho účetnictví je zřejmé, že to mělo nějakou pořizovací hodnotu. Ale na první pohled poznáte, že pořizovací hodnota absolutně neodpovídá tomu, co tam je,“ popisuje Ježek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nejasnosti v hospodaření Obecního domu v Praze se zajímala redaktorka Michaela Vetešková

Nové vedení se původně domnívalo, že v areálu zmizel i vzácný secesní nábytek a sošky. Zmizelé předměty jsou ale pouze repliky, takže škody v tomto případě nejsou tak vysoké.

Hlavní město Praha proto zvažuje, jestli na předešlé vedení podá trestní oznámení nebo žalobu, podle Ježka chce ale vše rozhodně řešit soudní cestou.

K nejasnostem mělo docházet v předešlých pěti letech, kdy Obecní dům vedl Radovan Steiner a po něm pak Tomáš Vacek. Oba tyto informace odmítají.

Podle Vacka se v Obecním domě každý rok dělala inventura a ta vždycky vycházela. Ježkův postup označuje za politický boj, kdy si nové vedení pražského magistrátu vyřizuje účty s tím předešlým. Jmenovitě Vlastimil Ježek s někdejším primátorem Pavlem Bémem.

„To paradoxní hospodaření Obecního domu spadá do doby, kdy byl primátorem Pavel Bém. A tak to prostě je. Já o něm mluvím nerad, protože jsem vždy v podezření, že si s ním vyřizuji nějaké účty. Já tyhle pocity nemám, ale prostě tu Prahu řídil on,“ říká k tomu Ježek.

Obecní dům funguje deset let jako akciová společnost hlavního města. Pořádají se tam výstavy, koncerty, sídlí v něm Symfonický orchestr FOK a je pronajímán k soukromým akcím.

Michaela Vetešková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme