V okolí hořící skládky v Arnolticích hasiči nenaměřili nebezpečné množství jedovatých látek

Ve zplodinách unikajících z hořící skládky německého odpadu v Arnolticích na Frýdlantsku nejsou nadlimitní koncentrace toxických látek. Ukázalo to měření pomocí speciálních detektorů, které na sever Čech přivezla chemická laboratoř hasičského záchranného sboru ze Středočeského kraje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hořící odpad v Arnoltice na Liberecku

Hořící odpad v Arnoltice na Liberecku | Zdroj: ČTK

Detektor plynů ukázal 50 metrů od skládky podlimitní hodnoty čpavku a formaldehydu, který se do ovzduší dostal zřejmě z hořících dřevotřísek.

Přístroj Draeger, který má speciální čidla na určení přítomnosti fosgenu, kyanovodíku, sirovodíku a dalších nebezpečných látek naměřil pouze podlimitní hodnoty kyanovodíku a oxidu siřičitého.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo z místa skládky s hořícím německým odpadem informuje reportérka Ivana Bernáthová

V samotné obci Arnoltice pak chemici stanovili jen malé koncentrace čpavku a oxidu uhelnatého. Místním lidé tedy nejsou v ohrožení.

Výsledky vzorků vody z rybníka a požární nádrže, ale budou známé až později. Hasiči provedou analýzy ve stacionární laboratoři. Do vody se mohly některé toxické látky vyluhovat ze samotné skládky plné textilu, plastů, molitanu, PVC a dřevotřísky.

Na místě nyní zasahuje 20 hasičů. Podařilo se jim speciálním koridorem oddělit část doutnající skládky od té, která nehořela.

Hromady odpadu, ze kterých stoupá už pouze mírný kouř, prolévají vodou. U skládky zůstane hlídka, která bude místo kontrolovat pro případ, že by se rozhořelo nějaké skryté ohnisko.

Likvidaci spáleniště zřejmě zaplatí obec

Spáleniště si zřejmě převezme obec stejně jako minulý týden, kdy hořel seník plný německého odpadu kousek odtud.

Romana Šídlová, starostka obce Bulovka, pod kterou Arnoltice patří, je z toho nešťastná. Obec s pár stovkou obyvatel a nízkým rozpočtem musí platit ostrahu spáleniště, aby tam nevnikli sběrači kovů a nezačali zhroucené sklady rozebírat.

Obci se stále nepodařilo rozšifrovat složité majetkové převody nemovitostí. Neví tedy, komu objekty patří. Zná jen majitele odpadu, kterým je jakýsi nedohledatelný moldavský občan.

To všechno znamená, že obec zřejmě bude muset zlikvidovat zbytky spáleniště na své náklady.

Starostka hledá pomoc u státních institucí, které podle ní před sedmi lety nedokázaly zabránit dovozu německého odpadu na Frýdlantsko, ani donutit původní majitele k ekologické likvidaci, natož pak k zaplacení mnohamilionové pokuty.

Ivana Bernáthová, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme