V okolí muničního skladu ve Vrběticích policisté instalují výstražné cedule a pásky
Pomocí výstražných cedulí a pásek dnes začali policisté vyznačovat prostor v okolí zničeného muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku, kam je zakázán vstup. Z areálu, který od včerejška střeží společně s policií i armáda, se stále ozývají neřízené exploze.
Opatření mají zabránit vstupu do okruhu 1200 metrů od epicentra výbuchu.
Přesný počet výstražných cedulí není určený, policisté jich použijí takové množství, aby byla celá lokalita obehnaná. Kde není možné cedule ukotvit, jako například ve výběhu hospodářských zvířat, přicházejí na řadu policejní pásky.
V areálu pracují pyrotechnici, k samotnému epicentru se však ještě nedostali. Mohou k němu až poté, co se sedm dnů za sebou neozvou neřízené exploze. Dopoledne zaznamenala policie tři detonace.
O tom, jestli mají obyvatelé Vrbětic a okolí dostatek informací, mluvili poslanec Fiedler (Úsvit) a hejtman Zlínského kraje Mišák (ČSSD)
Vláda rozhodla, že na místo pošle stovku vojáků. Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD mimo jiné dostal za úkol do měsíce zpracovat analýzu, jestli jsou české zákony pro soukromé sklady munice dostatečně přísné.
O situaci v muničním skladu ve Vrběticích diskutovali dnes také poslanci. Podle předsedy hnutí Úsvit Tomia Okamury totiž nemají obyvatelé obce od vlády stále dost informací. „Vy říkáte, že bojujete za občany, přitom jim zatajujete informace, ti lidé jsou naprosto bezmocní,“ prohlásil.
O bezradnosti místních svědčí podle poslance hnutí Úsvit Karla Fiedlera zejména petice, která vznikla minulý čtvrtek, kdy do Vrbětic zamířili ministři obrany a vnitra. Dnes má prý už asi 1200 podpisů.
Stropnický: Nešiřte paniku
„Kdyby úřady na krajské i státní úrovni byly schopny občany vyrozumět tak, aby je upokojily, aby je uklidnily, tak by se občané asi po této diskuzi tak houfně nepodepisovali pod tu petici,“ myslí si Fiedler.
Hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák z ČSSD nesouhlasí s tvrzením, že vedení kraje obyvatele neinformovalo včas. Vše podle něj ztěžovala skutečnost, že se jednalo o vojenský objekt, a měl tedy výjimku ze zákona o prevenci závažných havárií.
Zdroj: ČTK
„Muselo se postupně zjišťovat, co tam je. Dostávat složitě podklady od vlastníka, respektive správce. V tom vidím ten problém, že se k informacím dostávali občané postupně – ale tak jako my všichni. Jak jsme se k informacím dostali, tak jsme je občanům dávali,“ zdůraznil.
„Dneska si ti lidé přejí, aby to tam nebylo, s čímž souhlasím, v tom je podporuji. Na druhou stranu bylo otevřeně řečeno, že odvoz munice bude trvat v měsících a vyčištění prostoru může trvat i rok,“ dodal Mišák.
Ministr obrany z hnutí ANO Martin Stropnický poslance varoval před šířením paniky. Připomněl, že armáda už na místě pomáhá. „To, co vládní usnesení nařídilo, armáda splnila obratem, situace se tam zklidňuje.“
Ministr Stropnický se chystá poslance výboru pro obranu podrobně o situaci ve Vrběticích informovat na příštím jednání.