V okolí Prachatic je málo sněhu, nová fréza nemůže projíždět běžecké stopy

Zatím marně čekají na radovánky v bílé stopě lyžaři z Prachatic. Oproti předchozím letům ale bude muset sněžit mnohem vydatněji, než se vydají na upravené tratě. Nová technika totiž potřebuje minimálně čtvrt metru sněhu. Do té doby si musí sportovci poradit sami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

běžecká stopa | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Skútr, kterým městské lesy projížděly stopy v okolí Prachatic, dosloužil. Místo něj má jednatel společnosti František Štěrba na dvoře novou sněhovou frézu:

„V podstatě se to skládá z frézy, která profrézuje zhruba do 20 centimetrů vrstvu sněhu, zlikviduje tím stopu po traktoru a pak to umáčkne buď na bruslení a dvě lyžiny jsou zvednuté, nebo se spustí a vzniká dvojstopa.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové fréze na úpravu tras pro běžkaře natáčel v Prachaticích redaktor Václav Malina

Podle Štěrby jde o posun v kvalitě, ale za předpokladu souvislé vrstvy sněhu: „Nemůžeme udělat stopu při 10 nebo 15 centimetrech, na co byli lidé zvyklí.“

Michal Piloušek je aktivním sportovcem, který tento týden navštívil Modravu, kde nasněžilo 30 až 40 centimetrů: „Na Bílé stopě jsem se dočetl, že upravovat nebudou, protože to nedovoluje sněhová nadílka. Mají pokročilejší volby, které to nezvládají. Lidi si museli prošlapat stopu sami.“

Stopu si sami prošlápněte

Jako ředitel Kulturních a informačních služeb města Prachatice má Michal Piloušek za úkol informovat o úpravě stop pro běžkaře v okolí města. Místo stížností jim doporučuje samovýrobu.

„Když bude sněhu méně, sami si stopu vyšlápněte. Až bude 25 centimetrů, tak to František Štěrba se svými lidmi projede, stopa bude kvalitní a vydrží více než při staré úpravě,“ vysvětluje.

Všude traktor neprojede

Až městské lesy vyjedou s novou frézou, běžkaři si stejně budou muset v některých úsecích stopy prošlápnout. Traktor s připojenou frézou všude neprojede.

„Třeba lesem, kde jsme měli takovou spojku, protože potřebujeme třímetrovou šíři cesty. Spojku si buď prošlápnou sami, nebo si vymyslíme nějaký okruh, kde to propojíme jinak,“ plánuje Štěrba.

O novince v úpravě stop zatím běžkaři z Prachatic netuší. Sněhu je v okolí města stále málo.

Václav Malina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme