V okolí pražského Vítězného náměstí vyrostou nové stavby. Lidé se ale o ně příliš nezajímají

Lední Medvěd, Evropská 11, Dejvice center, budova ČVUT, Telehouse a dostavba hotelu Diplomat - celkem šest staveb, které by mohly v následujících letech vyrůst v okolí Vítězného náměstí v Praze 6. Některé už mají stavební povolení, jiné čekají na vydání územního rozhodnutí. O plánované výstavbě ale občané Dejvic často nemají ani ponětí. Může za to městská část? Anebo snad laxnost a pasivita tamějších obyvatel?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Administrativní objekt EVROPSKÁ 11 | Foto: Praha 6

„Myslím si, že tady něco má být, ale dál nevím nic,“ říká jeden z místních obyvatel. „Já jsem jenom slyšela, že tu má vzniknout nějaká příšernost, tady na tom parkovišti. O dalších plánech nevím,“ přiznává obyvatelka Prahy 6.

Problémem výstavby v okolí Vítězného náměstí není ani tak skutečnost, že je rozsáhlá a namísto veřejnosti bude sloužit developerům. Zajímavé je spíš to, že o ni místní často nemají ani ponětí. Při pohledu na leták s plánovanou výstavbou se tváří dotčeně anebo jen nevěřícně kroutí očima.

A dotčena je také starostka šesté městské části Marie Kousalíková z ODS, která tvrdí, že radnice o plánech pravidelně informuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové výstavbě v Praze 6 Dejvicích natáčela redaktorka Magdaléna Medková

„Všichni naši občané vědí, že každé dva roky jsme měli na vyústění ulice Dejvické do Vítězného náměstí stan, kde jsme předváděli projekty, které jsou připravovány na území Prahy 6. Poslední taková prezentace už ve stanu nebyla, ale byla ve Skleňáku. Pokaždé je to prezentováno na našich webových stránkách, v novinách – v Šestce, neustále se o tom hovoří.“

Jenže radnice Prahy 6 předpokládá, že jsou její obyvatelé aktivní. Že si informace budou sami vyhledávat. "Ještě jsem neměla čas se na to podívat," říká žena. „Tady je takového nepořádku, že jeden navíc nám moc neudělá,“ myslí si další.

Většina místních ale na stránkách pátrat nechce. O výstavbě Ledního medvěda, který je projektem PPF Real Estate a bude sloužit jako polyfunkční budova, se dozvěděli spíše náhodou - mladí z Facebooku, starší od svých známých.

Polyfunkční budova LINE | Foto: Praha 6

Podle Petry Kolínské ze Strany zelených je pasivita odrazem nedostatku veřejných debat a tedy i příležitostí, kde by se mohli obyvatelé do rozhodování aktivně zapojit.

„Radnice Prahy 6 neumí komunikovat s veřejností. Paní starostka nebo někdo z radnice vám řekne, že v listopadu udělali debatu ve Skleněném paláci, ale nikdo se s připomínkami vážně nezabývá. A vlastně ani na takové debatě žádné relevantní připomínky padnout nemůžou, protože ti lidé to viděli poprvé tam,“ říká Kolínská.

Starostka s opozicí nesouhlasí. Aktivní občané se prý mohou k projektům vyjádřit v podobě občanských sdružení.

„Všechno se děje ve spolupráci s našimi občanskými sdruženími, tudíž s občany. Jestli jeden nebo dva lidé řeknou, že o tom nevěděli, tak to je mi líto, ale je to jenom proto, že se o to nezajímají,“ je přesvědčena starostka.

Občanská sdružení a opozice ale nemají velké slovo bez silné základny aktivních občanů. A možná to je nakonec největší kámen úrazu.

Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme