V Olomouci budou montovat největší u nás kdy vyrobený letoun

Nový exponát - největší československý letoun Let L-610M - získalo letecké muzeum v Olomouci. Z hangárů v Kunovicích na Uherskohradištsku do Olomouce musel být letoun po částech převezen speciálním transportem. Už dnes ráno začnou odborníci rozloženého velikána znovu sestavovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příprava na transport letounu L - 610 M | Zdroj: ČTK

Smlouvu na letadlo získali zástupci muzea již loni. Příprava na cestu však byla velmi náročná, trvala přibližně rok. Letadlo se muselo přesně změřit laserem, stejně tak, jako celá trasa z Kunovic do Olomouce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Radky Kvasničkové o přípravách na sobotní zahájení sezóny v olomouckém leteckém muzeu

Čím je letoun zajímavý říká Tomáš Kelnar z 1.leteckého školního pluku, který sdružuje fandy letectví. „Je to prototyp, slouží k testům a je to jeden ze šesti letounů svého druhu na světě. Do Olomouce jej přivážíme proto, že sbíráme to nejzajímavější z československého letectví.“

Přeprava letounu byla velmi náročná. Transport byl dlouhý 60 metrů, trup měřil 23 metrů a křídlo ještě víc, 27 metrů. Kolonu tvořilo 7 doprovodných vozidel a kvůli výšce transportu bylo dokonce nutné odpojit dráty vysokého napětí a trolejí.

Dnes budou odborníci pomocí jeřábu dávat jednotlivé díly letadla zase dohromady. Návštěvníci uvidí největší československý letoun poprvé tuto sobotu při slavnostním otevření sezony v muzeu.

Radka Kvasničková, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme