V Olomouci není cizinecká policie. Zahraniční studenti musí pro razítka až do Přerova

I když většina cizinců ze střední Moravy žije, studuje či pracuje v Olomouci, už dva roky si doklady v krajském městě nevyřídí. Ti, kteří přijeli ze zemí mimo Evropskou unii, musí pro potřebná razítka jezdit do Přerova. Cizinecká policie v Olomouci už dva roky není. Ministerstvo vnitra nenašlo pro své úředníky potřebné prostory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Univerzita Palackého - právnická fakulta | Foto: Tedmek Tedmek

Do Přerova se každoročně vydává zhruba dvě stě zahraničních studentů a padesátka zaměstnanců olomoucké univerzity. Vlakem a pak městským autobusem nebo taxíkem tam jezdí i student lékařské fakulty z Tchaj-wanu, kterému spolužáci neřeknou jinak než Karel.

„Myslím, že to je těžké. Často musíme počkat v cizinecké policii. Máme mapu a taky se tam můžeme zeptat na taxi,“ popisuje lámanou češtinou Karel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Blanka Mazalová

Nejhorší to mají podle vedoucí Oddělení mezinárodních vztahů Univerzity Palackého v Olomouci Yvony Vyhnánkové nováčci – sotva do Olomouce přijedou, čeká je cesta do neznámého Přerova.

„Tam musí na začátku toho svého pobytu minimálně třikrát. Napřed se tam musí přihlásit, pak se musí objednat na sejmutí biometrických údajů a třetí návštěva je vyzvednutí průkazu pobytového povolení. Problémem je i jazyková bariéra, protože ne všichni pracovníci mluví anglicky,“ popsala Vyhnánková.

Martyrium při získávání dokladů jim proto ulehčují hromadné výjezdy univerzitním mikrobusem. Nebo si je do auta přiberou přímo jejich učitelé.

„Protože máme své studenty rádi, tak s nimi vyrazíme do Přerova a tam to s nimi vyřídíme, je to půldenní časová investice,“ popisuje Jaroslav Miller z Katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého.

Státní správa šetří, a tak pronajatou budovu v Olomouci musela cizinecká policie před dvěma lety opustit. Přerov je z ruky a s hledáním náhrady zatím úředníci ministerstva vnitra nemají štěstí.

Až po dlouhém jednání s krajským úřadem a policií zřejmě pro studenty i ostatní cizince v Olomouci přichází dobrá zpráva. V polovině roku se uvolní budova policejní služebny v olomoucké Smetanově ulici. Podle hejtmana Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila je to dobré místo.

„Pokud by to měla být ta Smetanova ulice, která je blízko nádraží, je blízko tramvají a autobusů, myslím, že pro ty studenty a vůbec pro cizince, kteří tento úřad navštíví, je to dobrá adresa,“ podotkl Rozbořil.

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme