V Olomouci pohřbí ostatky čtyř tisíc lidí, které objevili archeologové

Na olomouckém centrálním hřbitově dnes uloží ostatky, které archeologové objevili při výzkumu v městských parcích pod výstavištěm Flora. Jedná se o čtyři tisíce lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na jihlavském hřbitově registrují desítky dlužníků | Foto: Olga Štrejbarová

Loňský archeologický výzkum odkryl vedle původního pavilonu A také tisícovku hrobů z někdejšího civilního katolického hřbitova. Zemřelí byli většinou pohřbeni jen v pytlích nebo rubáších s drobnými náboženskými milodary - křížky a růženci, případně zaskleným svatým obrázkem.

Výjimečně měli prstýnky nebo náušnice. Archeologové našli i několik cínových rakví, ve kterých se dochovaly zbytky šatů, obuvi nebo pohřebních věnců. Kromě toho se podařilo odkrýt pozůstatky hřbitovních zděných staveb - domku hrobníka a márnice.

Letos v březnu a dubnu záchranný archeologický výzkum odhalil dalších asi 400 hrobů z vojenského hřbitova. Většinou se jednalo o hroby masové.

Kromě celkem 1400 koster výzkum odkryl i dvě velké skládky přemístěných kostí z dalších 4000 hrobů, které budou dnes na centrálním hřbitově uloženy. Výzkum pokračuje, a jeho archeologické a antropologické zpracování bude trvat několik let.

Hřbitov U Dřevěného zvonu čítal tisíce hrobů

Od roku 1785 začaly svatomořická a svatomichalská farnost v Olomouci pohřbívat v prostoru u výpadovky z města před Terezskou bránou naproti Hostinci U Dřevěného zvonu. Proto se také ujal název "Hřbitov U Dřevěného zvonu", který se v průběhu 19. století ještě rozšiřoval.

V roce 1834 přibyl vojenský hřbitov, v roce 1857 evangelický a nakonec i hřbitov židovský. Vojenský hřbitov zavřeli roku 1969, všechny civilní hřbitovy byly v provozu až do roku 1901.

Blanka Mazalová, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme