V Olomouci se můžete projít sluneční soustavou

Projít si trasy planet ve sluneční soustavě můžete ode dneška v Olomouci. Simulaci vesmírných vzdáleností v přijatelném měřítku pro nás nabízí projekt studenta olomoucké přírodovědecké fakulty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olomouc

Představit si vzdálenost mezi planetami sluneční soustavy jde i jinak než jen prostřednictvím astronomických čísel. Například prostor mezi Jupiterem od Sluncem, tedy nějakých 778 milionů kilometrů si můžete doslova odkrokovat cestou ze čtvrtého patra přírodovědecké fakulty do základní školy v Zeyerově ulici, což je jen něco málo přes půl kilometru.

Tvůrce celého nápadu, student experimentální fyziky František Látal, tak chtěl olomouckým studentům ukázat, že astronomie může být zábava.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blanka Mazalová mluví v Ranním Radiožurnálu o zajímavém projektu v Olomouci.mp3

„Některé věci jsou studentům nejasné a těžko představitelné, hlavně rozměry a vzdálenosti jednotlivých planet jsou opravdu obrovská čísla, pod nimiž si nemohou nic představit,“ řekl František Látal.

Nápad přenést sluneční soustavu do olomouckých škol se líbí i jeho kolegům vysokoškolákům:

Putování sluneční soustavou zvládnete v Olomouci zhruba za tři hodiny a odstartovat můžete právě dnes, tedy přesně dvacet let poté, co sonda Voyager 1 dosáhla planety Saturn.

Blanka Mazalová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme