V Olomouci se můžete projít sluneční soustavou

Projít si trasy planet ve sluneční soustavě můžete ode dneška v Olomouci. Simulaci vesmírných vzdáleností v přijatelném měřítku pro nás nabízí projekt studenta olomoucké přírodovědecké fakulty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olomouc

Olomouc

Představit si vzdálenost mezi planetami sluneční soustavy jde i jinak než jen prostřednictvím astronomických čísel. Například prostor mezi Jupiterem od Sluncem, tedy nějakých 778 milionů kilometrů si můžete doslova odkrokovat cestou ze čtvrtého patra přírodovědecké fakulty do základní školy v Zeyerově ulici, což je jen něco málo přes půl kilometru.

Tvůrce celého nápadu, student experimentální fyziky František Látal, tak chtěl olomouckým studentům ukázat, že astronomie může být zábava.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blanka Mazalová mluví v Ranním Radiožurnálu o zajímavém projektu v Olomouci.mp3

„Některé věci jsou studentům nejasné a těžko představitelné, hlavně rozměry a vzdálenosti jednotlivých planet jsou opravdu obrovská čísla, pod nimiž si nemohou nic představit,“ řekl František Látal.

Nápad přenést sluneční soustavu do olomouckých škol se líbí i jeho kolegům vysokoškolákům:

Putování sluneční soustavou zvládnete v Olomouci zhruba za tři hodiny a odstartovat můžete právě dnes, tedy přesně dvacet let poté, co sonda Voyager 1 dosáhla planety Saturn.

Blanka Mazalová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme