V Olomouci startují farmářské trhy, místních prodejců ale moc není

Stále populárnějších farmářských trhů se ode dneška dočkají i v Olomouci. Čerstvá zelenina a ovoce, domácí zabíjačka či perníčky tak provoní tamní Dolní náměstí. Přestože trhy mají přídomek "hanácké", zemědělců z Hané tam najdete jen hrstku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farmářské trhy | Foto: Ivana Veselková | Zdroj: Český rozhlas

Haná jako synonymum moravského zemědělství utrpěla velký šrám. Ač měla tato oblast velkou agrární tradici, objevili tu organizátoři farmářských trhů jen pár prvovýrobců a zemědělských družstev, které se zabývají smíšenou činností.

A tak měla hlavní pořadatelka Markéta Záleská při shánění prodejců úspěch spíše v okrajových a sousedních částech Olomouckého kraje. I přes původní zklamání věří, že se právě farmářské trhy stanou impulzem pro místní výrobce a začínající zemědělce.

Přehrát

00:00 / 00:00

hana.mp3

„Pokud se trhy v Olomouci uchytí, měli by stálejší odbyt a mohli by se zase k zemědělské produkci vracet,“ doufá Záleská.

Kromě tradiční čerstvé zeleniny a ovoce tu každý pátek návštěvníci najdou potraviny vyráběné podle starých receptur, domácí i bio zboží včetně čerstvých specialit z Hané.

Například mohou ochutnat koláče zvané pecáky, zkrátka nepřijdou ani milovníci tvarůžků. Ochutnat tu totiž můžou i vdolečky a trubičky plněné pěnou z tohoto voňavého sýra.

Blanka Mazalová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme