V Olomouci začaly jezdit tramvaje po nové trase ze sídliště Nové Sady

První tramvaje začnou dnes vozit cestující po nové olomoucké trati na sídliště Nové Sady. První souprava vyjede ve 14:18 ze zastávky na Náměstí Hrdinů. Původně měl být provoz zahájen až 1. prosince. Nakonec je to ale o dva dny dřív, než se plánovalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová tramvajová trať v Olomouci - dočasná zastávka Trnkova | Foto: Jiří Vavrda

Dlouho očekávaná chvíle pro řadu Olomoučanů je tady. Kdo chtěl z Nových Sadů jet městskou hromadnou dopravou, mohl nasednout na autobus. Ode dneška ale mají lidé možnost využít také tramvaj.

„Jsem velice ráda, protože jezdí pořád přeplněné autobusy, staví se stále nové domy na Nových Sadech a my tady u parku se vůbec nemůžeme dostat do autobusu, takže to jedině vítám,“ říká jedna z obyvatelek, která u nové trati bydlí.

První tramvaj s cestujícími do této části města vyrazí dnes po čtrnácté hodině z Náměstí Hrdinů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové tramvajové trati v Olomouci informoval reportér Ivo Opletal

„V prvních dvou týdnech bude po nové trati jezdit pouze linka číslo3, ato vždy po 30 minutách,“ informuje mluvčí magistrátu Michal Folta a doplňuje:

„Od 15. prosince začne jezdit tramvaj číslo 3, která bude spojovat Nové Sady s hlavním nádražím přes centrum města, v intervalech 15 minut. A k tomu se přidají tramvaje číslo 5, které bude spojovat Nové Sady s hlavním nádražím přes Třídu Kosmonautů.“

Na trati budou jezdit dvouvozové soupravy, které mají dveře na obou stranách. Speciální vozy jsou potřeba, protože na Nových Sadech není zatím točna pro tramvaje. S tou se počítá až po prodloužení trasy směrem doprostřed sídliště.

„Bylo potřeba zajistit obousměrný provoz. Ale protože my chceme v budoucnu i s těmito tramvajemi jezdit v sólovozech, tak jsme zvolili koncepci, že máme oboustranné vozidlo s jednou kabinou,“ vysvětluje šéf olomouckého dopravního podniku Vladimír Menšík.

„Ale pokud spojíme tato dvě vozidla zády k sobě, získáme oboustrannou soupravu, která může jezdit na linkách, kde nejsou smyčky,“ dodává.

Po nové trase bude jezdit pět souprav po dvou vozech. Další dvě soupravy má dopravní podnik jako rezervu.

Nová tramvajová trať v Olomouci - zkušební jízda historickým vozem | Foto: Jiří Vavrda

Ivo Opletal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme