V olomoucké katedrále je nově otevřeno mauzoleum biskupů

V katedrále svatého Václava v Olomouci můžete nově navštívit mauzoleum olomouckých biskupů. Návštěvníkům katedrály se tak otevírají dosud nepřístupné podzemní prostory v dolní kryptě, kde spočívají sarkofágy biskupů. Otevřením mauzolea skončila rozsáhlá rekonstrukce vnitřních prostor katedrály svatého Václava, která trvala dva roky a stála 25 milionů korun. Nákladný projekt byl hrazen z takzvaných norských fondů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katedrála svatého Václava v Olomouci stojí v areálu původního hradiště moravských knížat

Katedrála svatého Václava v Olomouci stojí v areálu původního hradiště moravských knížat | Foto: Václav Žmolík | Zdroj: Český rozhlas

Mauzoleum vzniklo jako připomínka minulosti. Je to místo, které kupodivu vůbec nepůsobí nepříjemně. Naopak, architektonicky čistý prostor s několika lavičkami vybízí k modlitbě nebo k meditaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Radky Kvasničkové z Mauzolea olomouckých biskupů v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„Tady mohou vidět tři nádherné cínové sarkofágy a měděnou rakev. Jsou tam ale v těch čtyřech rakvích pouze tři biskupové, protože kardinál František Ditrichštejn tak jeho tělesné pozůstatky se nedochovaly a u ostatních biskupů ano. Ti byli exhumováni, ty tělesné pozůstatky, a vráceny potom pietně do těch rakví. Takže tu máme pana biskupa Lichtenštejna z Castelcornu, kardinála Františka Ditrichštejna, pana arcibiskupa Viléma Jana Vojtěcha Kolovrata-Libštejnského a kardinála Tadeáše Trauttmansdorffa,“ říká vedoucí projektu rekonstrukce Jindřich Suchánek.

Do této části krypty dříve téměř nikdo nevstupoval.

„Biskupové tady byli pohřbeni po své smrti a chodilo se sem opravdu velmi zřídka. Když se to tady otevřelo, začínalo se exhumací tělesných pozůstatků za účasti antropologického ústavu restaurátorů. Cínové sarkofágy byly odvezeny do ateliéru Ivana Housky do Buštěhradu, kde se restaurovaly. Po dvou letech se vrátily a dnes tu jsou v plné kráse,“ dodal Jindřich Suchánek.

Mauzoleum je možné navštívit do 2. ledna. Pak se krypta až do jara uzavře.


Zvětšit mapu

Radka Kvasničková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme