V Olomouckém kraji lákají školy učně i maturanty na stipendia
Strojař, klempíř nebo elektrikář - to jsou obory, po kterých je na trhu práce v Olomouckém kraji velký hlad. Aby mladé lidi školy k technickým oborům přitáhli, nabízí jim Olomoucký kraj peníze formou učňovských stipendií.
„Elektřina mě zajímá, i ve volném čase si skládám různé elektrické obvody. Zajímá mě už od malička, táta je bývalý spojař,“ vysvětluje student třetího ročníku Střední odborné školy polytechnické Jan Petr, proč si vybral nový technický obor mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení.
Technické obory sice nejsou mezi mladými příliš populární, je ale o ně mezi zaměstnavateli zájem. I proto Jan už teď ví, že po škole neskončí mezi nezaměstnanými.
Podle ředitele Střední odborné školy polytechnické Aleše Jurečky jsou stipendia správným krokem
Aby se nepříznivá bilance na trhu práce změnila, láká Olomoucký kraj mladé už několik let na tzv. učňovská stipendia.
Podle ředitele školy Aleše Jurečky to byl dobrý krok: „Jde o velkou motivaci, protože od doby, co Olomoucký kraj začal stipendia poskytovat, se zájem o podporované obory zvětšil. Je vidět, že zájem o obory je, další a další žáci chodí a ptají se právě na podporu v rámci stipendií.“
Podle vedoucího školského odboru Miroslava Gajdůška nezůstávají se stipendii jen u učňů.
„Měsíční finanční podporu nabízíme žákům s velmi dobrým prospěchem a docházkou a nově také na šesti maturitních oborech, které jsou rovněž technicky zaměřené. Peníze směřují na střední odborné školy,“ dodává Miroslav Gajdůšek.
Za splněnou docházku, dobrý prospěch a bezproblémové chování dostávají učni měsíčně od 300 do 500 korun, k tomu na konci školního roku mohou dostat navíc bonus až 5000 tisíc korun.