V olomouckém muzeu můžete chytat ryby i poslouchat ozvěnu

Netradiční stálé expozice o historii a přírodě chystá od 12. dubna pro své návštěvníky Vlastivědné muzeum v Olomouci. Jejich vybudování stálo 30 milionů korun. Budou patřit k nejmodernějším v republice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlastivědné muzeum v Olomouci

Vlastivědné muzeum v Olomouci | Foto: Radka Kvasničková

V expozici Příroda Olomouckého kraje návštěvníci uvidí ptáky, brouky, zvířata a třeba i živé včely v úlu. Budou si moci ulovit virtuálního kapra, pohladit si ovečku, pustit si více než sto zvuků a mnohé exponáty si budou moci osahat.

Závěrečné práce na nové stálé přírodovědné expozici právě finišují. „Doufám, že to stihneme,“ věří entomolog Miloš Krist, který v muzeu pracuje.

Vedle nás stojí i maminka Dita s dcerkou Agátou. Nacházíme se před dřevěným vchodem, který, zdá se, vede na docela tajuplná místa. „Před námi se nachází štola, v níž díky speciálnímu efektu zní ozvěna. Vzadu jsou dvě jeskyně,“ vysvětluje náš průvodce muzeem.

Přehrát

00:00 / 00:00

V olomouckém muzeu můžete chytat ryby i poslouchat ozvěnu

Vcházíme dovnitř. Všude to bliká a akustika se proměňuje s každým krokem. Neváháme a silnou ozvěnu hned všichni postupně vyzkoušíme.

Vidíme do rozlehlé jeskyně, v níž se nachází i figurína speleologa. „Byla vytvořena podle našeho kolegy z muzea,“ upřesňuje Miloš Krist. Jak upozorňuje, místní stalaktity nejsou všechny pravé – některé vznikly ze sádry.

Z geologické části expozice zamíříme do další místnosti, která je plná nejrůznějších zvířat, ptáků a hmyzu. „Vytvářeli jsme dioramata, tedy prostředí, do kterých jsou jednotlivá zvířata zasazena. Exponáty tak neuvidíte jen ve vitrínách. Snažili jsme se tu stvořit skutečný kus biotopu,“ vysvětluje entomolog.

U expozic je ve velké míře použita audiovizuální technika. Nechybí tu zvukové efekty ani promítání a projektory. „Expozice tak jsou velmi moderní a interaktivní,“ domnívá se Miloš Krist.

Interaktivní chytání ryb

Na sloupech vidím názvy ptáků. Nad nimi se nacházejí tlačítka. Po jejich zmáčknutí uslyšíte zvuk, který je pro daný druh ptáka typický. Malá Agáta neváhá hned několik tlačítek vyzkoušet.

Práce na nových, interaktivních expozicích právě finišují | Foto: Radka Kvasničková

V jednom z oken se nachází dokonce i včelí úl. Zatím je prázdný. „Během několika měsíců do něj kolega dodá včelí roj. Včely budou vylétávat ven a sbírat pyl. Z expozice bude možné pozorovat, jak včely žijí,“ vysvětluje náš průvodce.

To stále ještě není vše. Na zemi vidím jezírko – respektive obraz jezírka promítaný na zem. „Jde o velice moderní technologii. Kamera snímá polohu udice, ryby připlují a na udici se chytí,“ přibližuje Miloš Krist.

Tam, kde se Agátka dotkne promítaného obrazu vody, se voda čeří. „Děti i dospělé nejvíc baví plašit ryby,“ usmívá se entomolog. Právě chytání ryb se malé Agátě, jedné z prvních návštěvnic nové expozice, líbí nejvíc. Ostatní návštěvníci si ho budou moci vyzkoušet od 12. dubna, kdy se nová expozice otevře široké veřejnosti.


Zvětšit mapu: Vlastivědné muzeum v Olomouci

Radka Kvasničková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme