V Opavě koluje petice proti vzniku jedné velké krajské supernemocnice

Téměř 10 tisíc lidí už v Opavě podepsalo petici pro záchranu samostatnosti tamní Slezské nemocnice. Souvisí to s plánem Moravskoslezského kraje na sloučení všech krajských nemocnic do jedné velké organizace. Na severní Moravě a ve Slezsku je to velmi citlivé téma, ve kterém stojí proti sobě levicová koalice v krajské radě a menšinová pravicová opozice v zastupitelstvu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozcestník v Pardubické krajské nemocnici | Foto: Honza Ptáček

Jeden z petičních stánků je i na opavském Horním náměstí. Prázdno kolem něj rozhodně není. „Neumím si představit, že bych za každou lékařskou péčí musela do Ostravy,“ říká jedna z žen a dodává, že organizaci nemocnice není potřeba měnit.

Opavsko získává nálepku neposlušného regionu. V krátké době je to už druhá nemocniční petice. První se týkala nedalekého Vítkova, současná přímo slezské nemocnice.

Opoziční krajský zastupitel Zbyněk Stanjura chce za každou cenu zabránit sloučení nemocnic. A jak říká, návratu krajského ústavu národního zdraví. „Vznikne nemocnice, která bude mít skoro čtyři tisíce lůžek akutní péče, přes pět tisíc zaměstnanců, obrat čtyři a půl miliardy. Myslíme si, že efekt bude přesně opačný – dojde ke zhoršení ekonomické situace. Nemocnice, které dnes nemají problémy, se do nich dostanou a nic se nevyřeší.“

Po sloučení nehrozí omezení lékařské péče ani samotného fungování nemocnic, reagoval náměstek hejtmana moravskoslezského kraje Karel Konečný.

Nemocnice by měla fungovat již od druhého pololetí

Úroveň opavské nemocnice sice pochválil, ale zároveň ji označil tak trochu jako samorost, a to se mu nelíbí. „V situaci, v jaké dnes zdravotnictví je, se ukazuje, že je třeba trochu se otevřít a hledat zdroje a příjmy v širším okruhu.“

Petice bránící samostatnost Slezské nemocnice se dostala i na obecní úřady v okolí. Třeba do Kobeřic, kde je starostou Pavel Kubný.

„Přišlo nám vhodné, že by s ní lidé mohli souhlasit. Já osobně jsem ji také podepsal. Ať se lidé vyjádří sami.

Opavsko je jediným okresem na severu Moravy a ve Slezsku, kde najdete jedinou spárovou nemocnici. Takže i to je důvodem nervozity a obav pacientů. Přesto se počítá s tím, že jedna velká supernemocnice začne na krajské úrovni fungovat od druhého pololetí.

Martin Knitl, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme