V Orlických horách se sejdou skláři a předvedou své umění

Do Orlických hor se sjeli mistři skláři, aby předvedli techniku práce, která tam začala vznikat na konci 15. století. V Deštném tak lidé mohou vidět tavení skla dřevem, broušení, glazování, malování nebo vitráže.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nabírání skloviny

Nabírání skloviny | Foto: Tomáš Mařas

„Pec se vyhřívá x hodin. Začalo se ve středu a pomalinku se stoupá s teplotou, ideální je tak 1230 až 1250 stupňů,“ uvádí ředitel Muzea zimních sportů, turistiky a řemesel Bohumír Dragoun.

Pec funguje podle technologie z období baroka, po které podle jeho slov muzeum vždy toužilo. Protože by ale byla příliš velká, přistoupili ke zmenšenině.

Podle zatím doložených zpráv se sklo začalo v Orlických horách tavit na přelomu 15. a 16. století, Bohumír Dragoun ale hledá starší důkazy sklářství.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sklářství v Orlických horách se zajímala Kristýna Štanderová

„Pevně věřím, že se někde v našich lesích skrývají i sklárny ze 13. nebo 14. století. Ale jsou v malé lokalitě a velice těžko se hledají,“ tvrdí Dragoun.

„Máte píšťalu, což je vlastně dutá trubka. Její konec se musí ohřát, aby se na to sklo přichytilo. A natočí se to na to jako med na špejli. Pak už se to dál zpracovává – buď se do toho fouká, nebo se to dělá jen ručně,“ vysvětluje sklář Lubomír Němec z České Lípy.

Pro výrobu skla je potřeba písek, který ale v Orlických horách není. Potřebný materiál dodávaly podle Dragouna ženy, které v nedalekém lomu sbírali křemen. Ten se potom očistil, drtil, až z toho vznikl písek.

Skláři z Orlických hor byli vyhlášení. Zlatý věk toto řemeslo zažívalo v 17. a 18. století, kdy se vyráběl takzvaný orlický křišťál malovaný černou linkou. Úpadek nastal v 19. století a poslední pec pak vyhasla v roce 1911.

Kristýna Štanderová, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme