V Ostravě budou zvedat plynojem obřími hevery

Obří hevery budou dnes v Ostravě zvedat památkově chráněný plynojem. Začíná tak první stavba, která má do bývalé továrny ve Vítkovicích vrátit život.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radnice města Ostravy na Prokešově náměstí | Foto: Tomáš Adamec

"Představte si obří poklop na sýry, který je už léta spadlý na zem. Svého času byl údajně i velkou hrozbou pro Ostravu," popsala plynojem Silvie Mikulcová.

"Při bombardování Ostravy byl leteckou pumou zasáhnut i tento plynojem. Někdo nad Ostravou musel držet ochrannou ruku. Ta bomba totiž neexplodovala. Udělala do střechy díru a propadla se střechou na jeho dno," dodal historku z historie Vladimír Šmehlík, někdejší průvodce po památce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Silvie Mikulcové o ostravském plynojemu

Zvon plynojemu teď musí nahoru, aby se do něj mohlo vestavět kongresové centrum, které navrhl architekt Josef Pleskot. Obrovskou konstrukci bude současně zvedat 36 heverů. Předpokládá se, že plynojem urazí svou dráhu třinácti metrů za jeden měsíc.

Součástí proměny Národní kulturní památky Dolní oblast Vítkovice bude například i vybudování naučné trasy po vysoké peci číslo jedna

Silvie Mikulcová, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme