V Ostravě hledají do paneláků domovníky. Místo platu jim zlevní nájem

Radnice v Ostravě-Jihu hledá nové domovníky. Vytipovala téměř 25 panelových domů, o které by se měli starat. Domovníci mají dohlížet na pořádek a poradit si třeba i s havárií v domě. V nejlidnatějším ostravském obvodě mají se správci dobré zkušenosti. Domy, o které se starají, vypadají lépe.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klíče svazek | Foto: Fotobanka Pixabay

Vchodové dveře panelového domu v ulici Vlasty Vlasákové otevírá paní Veronika. S bydlením je tu spokojená, nájemníci by ale podle ní měli s domovníkem méně starostí.

„Pořád něco nefunguje, takže by bylo super, kdyby tady byl domovník. Věčně nefunguje výtah nebo jsou třeba pomalované zdi. Za kým máte jít, když je nějaký nepořádek?“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ostrava-Jih hledá do svých paneláků domovníky. Místo platu jim zlevní nájem. Podrobnosti zjišťovala Iva Havlíčková

Může navíc srovnávat, protože domovník už v panelovém domě, kde bydlí, před časem pracoval.

„Bohužel zesnul a od té doby nemáme nového. Všechno fungovalo, jak mělo. Okna jsme měli vyměněná, světla byla nově udělaná,“ popisuje paní Veronika.

Budovy s domovníkem a bez domovníka srovnávala i radnice Ostravy-Jihu. Výsledky jsou podle mluvčí Terezy Thérové jednoznačné, objekty s domovníky jsou v lepším stavu, proto hledají další zájemce.

„Zatím se nám přihlásili tři lidé. Věříme, že zájem ještě poroste a že se lidé budou chtít aktivně podílet na chodu bytového domu, ve kterém bydlí,“ podotýká Thérová.

Odměnou za práci je pro domovníky sleva na nájemném. Poplatek se jim zlevní o 20 korun za každý byt, o který se starají. Za měsíc tak mohou na nájemném ušetřit až zhruba 1200 korun.

„Mezi povinnosti domovníka patří dohled nad čistotou v domě, dohled nad údržbou. Může tam být i kontrola bezpečnosti, tedy zamykání vchodových dveří. Domovník slouží především jako komunikační most mezi námi, tedy úřadem, a nájemci,“ vysvětluje mluvčí radnice Ostrava-Jih.

O městské byty v Ostravě-Jihu se nyní stará přibližně 70 domovníků, potřebují jich tady ale daleko více.

Iva Havlíčková, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme