V Ostravě opravili náměstí dlažbou z Číny, po čtyřech letech se rozpadla

Ostravany zřejmě znovu potrápí rozkopané centrum. Město dokončuje dohodu se stavební firmou Eiffage o opravě Masarykova náměstí. Magistrát přitom nechal náměstí zrekonstruovat před čtyřmi lety za téměř 100 milionů korun. Prakticky okamžitě se ale dlažba začala rozpadat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masarykovo náměstí v Ostravě | Foto: Tomáš Adamec

Místní si na poničenou dlažbu stěžují, za deště prý navíc velmi klouže. Na ulici se také povalují hromady vytrhaných kostek, o které lidé zakopávají.

Dlažba je přitom jen čtyři roky stará. Radnice stavařům dokonce vyhrožovala soudem a kvůli žule z Číny se neúspěšně obrátila na policii. Právnická bitva se nekoná, situaci vyřeší dohoda, i když je podle primátora Petra Kajnara zatím jen ústní.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nepovedené rekonstrukci Masarykova náměstí v Ostravě informuje redaktorka Silvie Mikulcová

„Doufám, že to bude nadlouho poslední oprava. Drobná údržba, tedy oprava vyviklaných kamenů, se provede během minuty a nikoho nezdrží,“ věří Kajnar.

Práce mají začít na podzim. Stát budou asi sedm milionů korun a zaplatit je má společnost Eiffage, která mezitím koupila původního dodavatele firmu Tchas. „Pokud dojde co nejrychleji k dohodě, považuji termín dokončení do konce roku za reálný. Co se týče finanční otázky, jsme na to připraveni,“ slibuje Vladimír Raszka z firmy Eiffage.

Práce prý Masarykovo náměstí zcela neochromí. „Pokud k pracím dojde, bude pohyb po náměstí ztížený, Ostravany by to nijak zvlášť postihnout nemělo,“ dodává Raszka.

Aby se oprava stihla, musejí se v nejbližších týdnech doladit technické detaily. Podle místostarosty centrálního ostravského obvodu Dalibora Mouky se dlažba musí zdrsnit, aby neklouzala. „Druhým naším požadavkem je, aby v pásu ve středové části náměstí, kde je každoročně těžkou technikou umisťován vánoční strom, byla dlažba uložena do betonového podloží,“ říká místostarosta.

Otázkou zůstává, kdo za kluzké a poničené náměstí vlastně může. Město mluví o chybách v projektu, stavebníci zase o tom, že radnice na náměstí neměla pouštět nákladní auta.

Silvie Mikulcová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme