V Ostravě padly rozsudky za útok na Romy v Havířově

Za útok na Romy v Havířově půjdou tři mladíci na čtyři roky do vězení. Tři další vyvázli jen s podmínkou a jeden byl zproštěn obžaloby. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozsudek zatím není pravomocný. Státní zástupce David Bartoš zváží odvolání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z obžalovaných pravicových extremistů se svým obhájcem | Zdroj: ČTK

Událost se stala v roce 2008. Mladíci se podle soudu domluvili v tamním klubu, že budou nahánět Romům strach a ty, které potkají, napadnou. Několik obětí před nimi stihlo utéct. Jednoho Roma ale zbili tak, že mu vážně poranili lebku.

„Intenzita útoku na pana Horvátha byla poměrně značná a o tom svědčí i zranění, která panu Horváthovi vznikla a ze kterých se léčí v podstatě do dnešní doby. Jednalo se o vícečetná zranění. Bylo tam dokonce zranění hlavy a končetin. Myslím si, že to byla závažná zranění,“ popsal žalobce David Bartoš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ostravský krajský soud vynesl verdikt za surový útok na rómské mladíky v Havířově. Jednání sledovala reportérka Radiožurnálu Andrea Čánová.

Mladík se po útoku musel znovu učit mluvit, z útoku si pamatuje jen to, že násilníci měli kukly. „Má problémy mentálního charakteru a nedokáže si věci pořádně pamatovat,“ říká rómský aktivista František Kostlán.

Násilníci přijeli auty a ze Šumbarku se vydali dál, další z jejich obětí byl opět Róm, stihl jim ale utéct a skryl se v ubytovně. Soud celkem rozhodoval o trestu sedmi obžalovaných.

„Těm z obžalovaných, kteří na poškozeného přímo fyzicky útočili, byly uloženy nepodmíněné tresty odnětí svobody. U ostatních obžalovaných, kteří napomáhali spáchání trestného činu a to tím, že vozidly dopravili na místo činu, těm byly uloženy podmíněné tresty a byl nad nimi vysloven dohled. Posledního z obžaloby soud zprostil, neboť se nepodařilo prokázat v řízení, že tento skutek spáchal,“ upřesnila mluvčí soudu Lucie Böhmová.

Romští aktivisté rozsudek kritizují

Rómský aktivista František Kostlán ze serveru romea.cz je ale přesvědčen, že šlo o rasově motivovaný pokus vraždy.

„Oni do toho chlapce kopali a kopalo jich do něj několik. Bili ho pěstmi, mlátili ho teleskopickým obuškem, kovovým klíčem. Nemůžu to pokládat za nic jiného než za pokus o vraždu,“ řekl.

Někteří z obžalovaných mají blízko ke krajní pravici a k vlajkonošům. O napojení na krajní pravici je přesvědčen i František Kostlán.

„Mezi odsouzenými byl i jeden člen Národního odporu, což je neonacistická organizace Česka,“ zdůraznil.

Aktivisté mluví o havířovském případu jako o pogromu na Romy, na místě se přitom pohybovalo více podezřelých, ale policie identifikovala osádku jen dvou vozů.

Andrea Čánová, Silvie Mikulcová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme