V Ostravě poprvé otestovali smogový balon. Zatím v čistém ovzduší

Speciální smogový balón má v Ostravě za sebou první testovací měření, ale na skutečné nasazení stále čeká. Ovzduší patří na Ostravsku v letošní topné sezóně překvapivě k nejčistějším v republice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Ostravě testovali speciální balon na měření smogu | Zdroj: ČTK

Testování balonu o průměru čtyři metry naplněného heliem komplikuje už delší dobu silný vítr.

Loni v této době se v Ostravě o prachu ve vzduchu mluvilo více než dost. Teď přímo během testování bylo nad Ostravskem nejméně smogu v celé republice.

„Už jsme si z toho dělali dokonce legraci, že budeme prodávat ostravský vzduch v plechovkách do celé republiky. Nicméně já věřím, že nějaká inverze přijde,“ říká náměstek ostravského primátora Dalibor Madej z ODS.

Existuje už i seznam míst, nad kterými se balon s měřicími přístroji objeví a díky spojení s družicí vymodeluje přesnou a hlavně prostorovou smogovou mapu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Při prvním testování meteorologického balonu k měření smogu v Ostravě natáčel reportér Martin Knitl

„Také nás zajímá, jak se to pohybuje v jednotlivých inverzních vrstvách. Určitě se ukáže, kolik do toho přispívá průmysl, doprava, lokální topeniště, určitě se ukáže i vliv Polska,“ dodává náměstek Madej. To současné měřicí stanice na zemi zjistit nedokážou.

Balon musí odpovídat pravidlům pro běžný letecký provoz. Vypouští se postupně po 50 metrech, v každé výšce se zastaví a provede měření. K tomu nese drahou techniku, zařízení GPS, vlhkoměr či tlakoměr.

Odebrané vzorky vzduchu z jednotlivých vrstev budou zkoumat právě zdejší odborníci.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme