V Ostravě přibývá lidí, kteří potřebují příspěvek na bydlení. Město chce tlačit na stát

V Ostravě přibývá sociálně slabých lidí, kteří potřebují příspěvek na bydlení. Řada z nich přitom přežívá na ubytovnách, kolem kterých se množí drobné krádeže. Pokud podle vedení města nezasáhne stát, hrozí další problémy. Město chce hlavně změnu nastavení sociálního systému.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romové ve Varnsdorfu, městská ubytovna

Romové ve Varnsdorfu, městská ubytovna | Foto: Filip Jandourek

„Bojíme se vylézt, to je přece katastrofa, to není možné,“ posteskla si důchodkyně, která bydlí kousek od nové ubytovny v Čujkovově ulici. Dřív měla klid, teď se jí ztrácejí boty a další věci.

„Teď jsou tu ještě bezdomovci, nedá se tu normálně dýchat!“ zlobí se starší paní.

Podobně problematických ubytoven je na ostravském území hned několik. Situace ale může být mnohem vážnější.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Stanislava Janalíka z Ostravy, kde přibývá lidí, kteří se neobejdou bez příspěvku na bydlení

„Sociální a bezpečnostní rizika rostou, v tomto smyslu vidíme jako velmi neprozíravé snižovat počty policistů České republiky. Je to jen špička ledovce, ale roste počet ubytoven a především osob, které pobírají poplatek na bydlení a žijí na ubytovnách,“ varuje sociolog Lubor Hruška.

Jenom vloni úřad práce vyplatil na bydlení sociálně slabým lidem zhruba 175 milionů korun. Počet žadatelů ale neustále roste.

„Za osm měsíců letošního roku už jsme zhruba jedenáct milionů nad celkovou částkou, kterou jsme vyplatili v roce 2012,“ potvrzuje ředitelka ostravského úřadu práce Yvona Jungová.

Změna sociálního systému

Podle sociálnědemokratického primátora Ostravy Petra Kajnara je zapotřebí změnit nastavení sociálního systému.

„Jde o to, aby lidé, kteří dostávají sociální dávky, nezůstávali doma, protože jednak to hrozně devastuje jejich rodiny, odvyknou si pracovat, zvyknou si na tu nejnižší životní úroveň, pokud nekradou. Jejich děti vidí, že se takhle dá přežít, ale ti lidé jsou úplně sociálně ztraceni.“

Změna ale podle něj musí přijít shora.

„Není v silách města nebo kraje, aby zpracoval odpovídající legislativní návrh – na druhé straně by byla docela legrace, kdybychom tohle za ministerstva, která jsou k tomu určena, dělali.“

Doplatek na bydlení v Ostravě pobírá 6777 lidí. Téměř polovina žije na ubytovnách.

Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme